ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Rekordman Makau chce do roka zvládnout maraton za 2:02

Velikost textu:

Praha - Magická dvouhodinová hranice v maratonu asi ještě nějakou dobou odolá, ale čerstvý světový rekordman Patrick Makau vyhlásil útok na čas dvě hodiny a dvě minuty. Keňský běžec při návštěvě Prahy prohlásil, že by tento výkon rád předvedl v nejbližším roce. Šestadvacetiletý Makau zvítězil na konci září v Berlíně v čase 2:03:38 a překonal dosavadní rekord Etiopana Haileho Gebrselassieho o 21 sekund. "Momentálně není cílem zaběhnout maraton za dvě hodiny, ale za dvě hodiny a dvě minuty. Pokud vše půjde, tak bych to rád pokořil do jednoho roku," řekl Makau.

Patrick Makau
Patrick Makau

Makau vrátil světový rekord do keňských rukou po čtyřleté pauze, kdy dvakrát vylepšil maximum Gebrselassie. Předtím měl světový rekord v držení slavný Paul Tergat, který ho vytvořil v roce 2003 rovněž v Berlíně. Proto Makau doma vzbudil obrovské nadšení. "Samozřejmě, dostal jsem mnoho gratulací od kamarádů, známých ale i od členů vlády. V Keni jsou všichni rádi, že je rekord doma," usmál se běžec.

Potvrdil, že mezi běžci Keni a Etiopie panuje velká rivalita. "Vždycky byla a je veliká. Je cítit i během závodu a v osobním kontaktu mezi běžci," řekl Makau. O rekord ho málem koncem října připravil krajan Wilson Kipsang, který ve Frankfurtu za jeho časem zaostal jen o čtyři sekundy. "Je to nevyzpytatelné, zlepšují se všichni," odvětil Makau na otázku, kdo by ho mohl o rekord připravit.

přehrát video
Makau zlepšuje formu

Po úspěchu v Berlíně prohlásil, že by se rád stal příští rok v Londýně olympijským vítězem. Bývalý mistr světa v půlmaratonu ale netuší, jestli se dostane do nominace, i když by mělo jít spíše o formalitu. "Ještě nejsou stanovena nominační kritéria, ale udělám vše, abych na olympiádu jel," prohlásil Makau. "Rivalitu v týmu vítám, jenom mě to může burcovat k lepším a lepším výkonům."

Teoreticky by Makau mohl v Praze absolvovat jarní půlmaraton. Zatím ale nezná svůj program vzhledem k olympiádě, takže nedokázal říct, zda přijede. Makau odpovídal rovněž na otázky fanoušků Pražského mezinárodního maratonu, které zajímalo, jak trénuje, ale i kdy naposledy dobíhal autobus. "Už je to několik let, co jsem vůbec autobusem jel. Buď jenom běhám, a když ne, tak jedu autem," řekl běžec.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.