ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Čtrnáctý ročník pražského maratonu startuje bez největší hvězdy

Velikost textu:
aktualizováno 11. 5. 2008 06:34

Praha  - Mezinárodně bohatá účast zdobí pražský Volkswagen Maraton, jehož startovní výstřel zazněl v děvět hodin na Staroměstské náměstí. Hlavního závodu se účastní více než pět tisíc běžců ze 71 zemí. Ti se vydali na 42,195 km dlouhou trať vedenou tradičně i historickým centrem Prahy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pro mnohé špičkové běžce znamená pražský závod také zřejmě poslední šanci ke splnění limitu pro účast na olympiádě v Pekingu. O limit budou usilovat i čeští vytrvalci v čele s Pavlem Novákem. "Je to pro ně asi poslední šance. Novák by ale limit nastavený na čas 2:15 splnit snad mohl," doufal na páteční tiskové konferenci František Fojt z Českého atletického svazu. Ostatní čeští účastníci se se svými osobními rekordy pohybují za potřebným časem, a pekingský limit tak pravděpodobně atakovat nebudou. V ženské kategorii české barvy hájí jen Ivana Martincová, česká jednička Brychcinová je totiž zraněná.

Největší favorit chybí 

Poslední týden organizátorům příliš radosti neudělal. Kvalitně obsazený závod přišel hned o několik zvučných jmen. Brazilský vytrvalec Vanderlei de Lima si poranil stehenní sval. Pražský maraton přišel i o závodníka se suverénně nejlepším osobním rekordem, Keňana Josepha Muritmiho, který dostal malárii. Největším favoritem na vítězství se tedy stal jeho krajan Kenneth Mburu Mungara. Na rekord trati 2 hodiny, 8 minut a 52 vteřin ale bude útočit více afrických vytrvalců.

Po řadě omluvenek organizátory přece jen potěšil jeden přírůstek. Ministr školství Ondřej Liška se rozhodl vydat na trať štafetového běhu s podporou týmu svého ministerstva. Na maraton se v roli startéra podle organizátorů vypraví i prezident Václav Klaus. Kromě hlavního závodu je pro běžce připraveno i několik kratších běhů a doprovodný program


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.