ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Čeští atleti sestoupili ze Superligy družstev

Velikost textu:
aktualizováno 19. 6. 2011 20:08

Stockholm - Čeští atleti skončili v Superlize mistrovství Evropy družstev ve Stockholmu desátí a po roce opět sestoupili do první ligy společně s Portugalci a Švédy. Titul bez problémů obhájili Rusové, druzí skončili Němci a třetí místo obsadila Ukrajina. Druhý den soutěží ovlivnil silný déšť, který vystřídal sobotní pěkné počasí. Soutěž tyčkařů dokonce musela být přesunuta do haly.

Barbora Špotáková
Barbora Špotáková
Otevřít galerii
 • Barbora Špotáková autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Denisa Rosolová autor: René Volfík, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1730/172999.jpg?1276543471

Čeští atleti nakonec získali 217 bodů a na záchranu na úkor devátých Bělorusů jimi chyběly čtyři body. Po skončení programu sice uspěli s protestem proti diskvalifikaci štafety mužů na 4x400 metrů, na sestup to však už nemělo vliv. "Takže nás to teď může mrzet ještě víc," hořce konstatoval kouč reprezentace Tomáš Dvořák. Ve svých poznámkách měl 223 bodů, spletl se nakonec jen o málo.

Dvořák věří, že se atleti za dva roky do elitní soutěže vrátí a v týmu bude opět i bojovný duch. "Nějak se z toho stadionu vytratil," řekl trenér. Do mistrovství světa v Tegu ještě zbývají dva měsíce a Dvořák věří, že se čeští atleti dají do pořádku, hlavně zdravotně, což je případ zejména běžce Jakuba Holuši. "Ale je jasné, že v Tegu nikoho na dlouhé běhy mít nebudeme," konstatoval sarkasticky v narážce na slabé disciplíny.

Tomáš Dvořák:

"Nebudu konkrétně někoho chválit nebo kritizovat, to se každý může podívat do výsledků, ale bohužel se to rozkutálelo. Nedostali jsme se na extra výkony, ale byly tam nějaké výpadky více než pěti bodů, a to je moc."

O nejlepší výkon z českého týmu se postarala štafeta žen na 4x400 metrů ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová, která skončila pátá v čase 3:29,95 minuty a splnila limit pro účast na mistrovství světa v Tegu. "Konečně jsem se tady vydala. Dvoustovka se mi moc nepovedla, teď jsem docela unavená," prohlásila Rosolová.

Čas všechny členky štafety potěšil. "Běžely jsme výborně a věřím, že když budeme mít lepší podmínky a poběžíme proti kvalitním soupeřkám, že ten čas ještě můžeme o dost vylepšit," uvedla Hejnová, jež se ve Stockholmu postarala v sobotu v běhu na 400 metrů překážek o jediný dílčí triumf výpravy, navíc v českém rekordu.

K celkem šesti sobotním umístěním na stupních vítězů už ale nikdo z Čechů další nepřidal, čtvrtí byli diskař Jan Marcell a na dvoustovce Pavel Maslák. Na sestupu se podepsala i skutečnost, že mužská čtvrtkařská štafeta byla kvůli vyšlápnutí z dráhy diskvalifikována, čeští atleti zaznamenali celkem sedm posledních míst a došlo k výpadku několika opor - zraněných Lenky Masné a Jakuba Holuši či oštěpaře Petra Frydrycha.

Špotáková musela zaskakovat v kouli

Holuša, který měl nastoupit po sobotní patnáctistovce do závodu na 800 metrů, se místo startu musel začít shánět po berlích, neboť se mu dramaticky zhoršila bolest v holenní kosti a nemohl vůbec chodit. Lékaři dokonce vyslovili podezření na únavovou zlomeninu nebo těžké zhmoždění, které si mohl přivodit při pádu na mítinku Diamantové ligy v Oslu. Místo něho si pro bod doběhl Milan Kocourek, který v sobotu běžel 5000 metrů.

 Zdravotní potíže měla i koulařka Jana Kárníková, kterou trápila zablokovaná záda. Do koulařského sektoru se tak postavila oštěpařka Barbora Špotáková. "Byla jsem vybrána jako holka do deštivého počasí, vždyť jsem z Jablonce," komentovala Špotáková zisk bodu za poslední místo. "Šlo samozřejmě o ten bod, nějak to tam vystát, ostatní holky z toho byly šíleně vytřeštěné, co tam dělám. Byly z toho tak vyvalené, že mě posílaly pryč," smála se oštěpařka, která si od Kárníkové musela půjčit i speciální boty.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.