ČTsport

ČTsport
čtvrtek 20. září 2018 Oleg

Balčiunaiteová přijde kvůli dopingu o evropský titul v maratonu

Velikost textu:

Vilnius - Litevská běžkyně Živile Balčiunaiteová přijde kvůli dopingu o titul mistryně Evropy v maratonu a musí si odpykat dvouletý zákaz startů. Oznámil to šéf litevské atletiky Eimantas Skrabulis. Test, kterému se jednatřicetiletá vytrvalkyně podrobila po loňském vítězství na šampionátu v Barceloně, prokázal nevyváženou hodnotu mezi mužským pohlavním hormonem testosteronem a epitestosteronem. Oba hormony se v ženském těle vyskytují, ale vyšší hladina testosteronu naznačuje jeho zneužití.

Antidopingové testování
Antidopingové testování
Otevřít galerii
 • Antidopingové testování autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/767/76655.jpg?1238413282
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Balčiunaiteová loni na podzim užití zakázaných látek popřela a nestandardní výsledky dopingového testu vysvětlovala užitím přípravku na potlačení menstruačních bolestí. Prostředek začala podle svých slov brát od roku 2003 a vzala si ho i krátce před barcelonským maratonem.

V něm zvítězila v osobním rekordu 2:31:14 před Ruskou Nailijí Julamanovovou, dvojnásobnou šampionkou Pražského mezinárodního maratonu, která se nyní posune na první místo. Na druhou příčku si polepší Italka Anna Incertiová a bronz získá původně čtvrtá Ukrajinka Taťjana Filonjuková.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.