ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Rosolová královnou pařížské čtvrtky, Bába stříbrný

Velikost textu:
aktualizováno 5. 3. 2011 18:10

Paříž – Naprosto nečekaně se stala Denisa Rosolová halovou mistryní Evropy v běhu na 400 metrů. V pařížském finále dnes zvítězila v osobním rekordu 51,73 sekundy před dvojicí ruských soupeřek. Na první místo se prodrala v posledních metrech závodu, ačkoli po nepovedeném seběhu strávila hodně času obíháním soupeřek ve vnější dráze na hranici třetí a čtvrté pozice. Český výškař Jaroslav Bába je halovým vicemistrem starého kontinentu poté, co dnes šestadvacetiletý atlet v Paříži přeskočil 234 centimetrů. Trumfnul ho už jen favorizovaný Ivan Uchov z Ruska. V taktické bitvě o zlato se Bába pokoušel i o český rekord, ale laťku na 238 ani 240 centimetrech nakonec nezdolal. Třetí skončil další Rus Alexandr Šustov rovněž výkonem 234 cm.

Denisa Rosolová
Denisa Rosolová
Otevřít galerii
 • Denisa Rosolová autor: AP Photo/Lionel Cironneau, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jaroslav Bába autor: AP Photo/Michel Spingler, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2374/237324.jpg?1299343393

Rosolová, která získala před čtyřmi lety na halovém evropském šampionátu bronz v dálce, dnes triumfovala na čtvrtce v osobním rekordu 51,73 sekundy, kterým se zlepšila o téměř půl sekundy. Na první místo se prodrala v posledních metrech závodu, když ve druhém kole prokázala, že má dostatek sil na útok, který završila v cílové rovince. V jejím závěru o sedm setin předstihla ruskou favoritku Olesju Krasnomovecovou, třetí skončila další ze silné ruské výpravy Ksenia Zadorinová.

Denisa Rosolová po doběhu:

"Já jsem chtěla strašně moc být do třetího místa a věděla jsem, že Rusky do toho půjdou."

Český skokan procházel soutěží s naprostou lehkostí a všechny postupné výšky včetně 234 cm zdolal napoprvé. V tu chvíli dokonce vedl, protože Uchov předtím jednou zaváhal, ale ruský obhájce prvenství pak 236 i 238 čistě zdolal a český rekordman, který 236 shodil jen velice těsně, byl nucen takticky zvyšovat. Jeho další skoky už byly beznadějné, stejně tak neuspěl ani Uchov s atakem světového rekordu 244 cm.

Jaroslav Bába po stříbrném úspěchu:

"Snažil jsem se, co to šlo, ale on (Uchov) je halový démon a nejde asi letos porazit. Takže já jsem nakonec spokojený, pro mě je to takové malé vítězství, on je někde jinde."

Z kvalifikačních soutěží postoupili do nedělních finále tyčkařka Jiřina Ptáčníková a mílař Jakub Holuša. Přítelkyně překážkářského šampiona Petra Svobody překonala na třetí pokus kvalifikační limit 455 centimetrů a jako poslední zkompletovala devítičlenné pole finalistek. Holuša si v rozběhu na patnáctistovce pohlídal druhé přímé postupové místo v čase 3:47,39.

Z rozběhů na 60 metrů postoupili do semifinále dva ze tří českých reprezentantů. Libor Žilka prošel do dalšího kola přímo ze čtvrtého místa ve svém běhu (6,71), Jan Veleba byl sice o dvě setiny rychlejší, ale jako pátý muž ze svého závodu musel čekat, zda se vejde mezi čtveřici sprinterů s nejlepšími časy. Žilka v semifinále svůj čas z rozběhu ještě o tři setiny vylepšil, na postup do finále to ale nestačilo a český sprinter obsadil celkově 10. místo, Veleba svůj čas z rozběhu nepotvrdil a nakonec skončil 15.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.