Dohráno MOL Cup

Překážkář Petr Svoboda se stal halovým mistrem Evropy

Paříž - Překážkář Petr Svoboda se v Paříži stal halovým mistrem Evropy. Favorizovaný Čech vyhrál finálový běh za 7,49 sekundy, o jedinou setinu zaostal za svým letošním maximem, potvrdil pozici prvního muže evropských tabulek a zůstal v této sezoně neporažen. Ani tentokrát nebyl jeho běh úplně "čistý", v závěru závodu totiž mocně finišující obhájce bronzu z předchozího šampionátu v Turíně vyšlápl z trati. Spekulace o jeho možné diskvalifikaci po finálovém běhu však byly nepodložené a Francouzi, jejichž barvám zajistil se sedmisetinovým odstupem stříbro Garfield Darien, ani neprotestovali. Třetí skončil Belgičan Adrien Deghelt (7,57).

Stejně jako Svoboda si finálovou účast z minulého HME překvapivě zopakovala i Lucie Škrobáková. Obhájkyně stříbra tentokrát skončila sedmá časem 8,10. V semifinále byla ještě o desetinu rychlejší a přiblížila se na pět setin svému českému rekordu z Turína. Titul získala Němka Carolin Nytraová za 7,80.

Zuzana Hejnová obsadila v pětiboji rovněž sedmé místo, když z boje o medaile vypadla v předposlední disciplíně - dálce. Po předchozích třech osobních rekordech se zachránila v soutěži po dvou přešlapech až třetím pokusem. Skočila v něm 573 cm, což stejně jako předtím v kouli na žádnou ze soupeřek nestačilo.

Závěrečnou osmistovku Hejnová vyhrála a v osobním rekordu 4 453 bodů se vyhoupla z desátého místa na sedmé. Zároveň se posunula na druhé místo v českých historických tabulkách za Denisou Rosolovou (4 632). Ta v Paříži startuje na čtvrtce a probojovala se na ní až do finále, kvalifikaci výškařů zase zvládl Jaroslav Bába. Oba čeká boj o medaile v sobotu.

Bába byl jedním z osmi skokanů, kteří v kvalifikaci překonali 227 centimetrů. Absolvoval tři úspěšné skoky, čistý zápis měli i další čtyři jeho soupeři. "Ten povrch mi ale úplně neseděl, dlouho jsem se s ním srovnával, ale na 230 cm dneska asi bylo," prohlásil Bába. V odpoledním programu neuspěla v postupových bojích jen Lenka Masná na osmistovce, když v rozbězích dosáhla 14. času 2:06,05 a byla druhou nepostupující do semifinále.

Petr Svoboda:

0"Je to super, bomba. Když jsem bouchl do té žíněnky za cílem, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Říkal jsem si: 'Je to vůbec pravda?' Ale pak mi to bylo jedno, začal jsem se radovat. Neumím popsat, jakou mám radost, jak se teď cítím. Je to tady! Mám velkou medaili."

Rosolová nejprve zvládla rozběh a pak si bezpečně doběhla pro finále z druhého semifinálového běhu, ve kterém sice byla po seběhu do vnitřní dráhy až čtvrtá, ale v závěru jí zbyl dostatek sil na útok na postupovou pozici a čas 52,81. Rychlejší byla jen ruská favoritka Olesja Krasnomovecová (52,53). V prvním semifinále byly všechny běžkyně pomalejší.

"Šlo to asi rychleji rozběhnout, i když mně trochu tuhnou nohy," řekla po závodu Rosolová. V závěru ještě zrychlila, aby měla lepší dráhu pro finále. Vůbec poprvé v kariéře poběží tři čtvrtky ve dvou dnech. "Snad mě dají dohromady do zítra, máme na to 24 hodin," věřila běžkyně. S trenérkou dohodne taktiku, ale prý se spíš přizpůsobí průběhu finále. "Chci obhájit tabulkové místo," poukázala na svoji čtvrtou pozici v žebříčku. "Když to bude lepší, tak jen dobře," dodala.

Výsledky HME v Paříži:

Muži:

60 m př.: 1. Svoboda (Česko) 7,49, 2. Darien (Fr.) 7,56, 3. Deghelt (Belg.) 7,57.

Koule: 1. Bartels 21,16, 2. Storl (oba Něm.) 20,75, 3. Sidorov (Rus.) 20,55.

Ženy:

60 m př.: 1. Nytraová (Něm.) 7,80, 2. Ofiliová (Brit.) 7,80, 3. Vukicevicová (Nor.) 7,83, ...7. Škrobáková (Česko) 8,10.

Pětiboj: 1. Djimouová-Idaová (Fr.) 4723 (60 m př.: 8,11 - výška: 180 - koule: 14,81 - dálka: 634 - 800 m: 2:18,99), 2. Skujyteová (Lit.) 4706 (8,60 - výška: 183 - koule: 17,53 - dálka: 625 - 800 m: 2:26,54), 3. Fransenová (Niz.) 4665 (8,64 - 192 - 14,09 - 607 - 2:16,24), ...7. Hejnová (Česko) 4453 (8,25 - 180 - 12,11 - 573 - 2:09,93).