Slowfoxtrot

Slowfoxtrot je uměle vytvořený tanec, který vznikl lineárním prochozením foxtrotových základních čtvrt-otáček. Je výtvorem anglických tanečních mistrů, kteří ho koncem 20. let standardizovali a který také do jisté míry odráží charakterové vlastnosti Angličanů – lehkost s flegmatičností, přesnost, avšak nevýbušnost, rytmičnost a samoúčelnost, honosnost i lhostejnost.

Pomalé tempo si vyžádalo dlouhý, nepatrně skluzný krok, dokonalou kontrolu těla, přirozenou eleganci, lehkost a jistotu. Slowfox je vlastně stálá taneční chůze bez přísunů (jen ve vynucených situacích, např. v otáčkách, se používá patové stažení – impetus). Při slowfoxu se zdá, že pár pluje prostorem, v němž vytváří protáhlou vertikální i horizontální vlnu.

Základem slowfoxtrotu je kombinace pérového kroku a trojkroku.

Mezi standardními tanci je slowfoxtrot nazýván tancem pravdy, neboť je jedním z nejnáročnějších tanců vůbec. Bezpečně a dokonale ho může zvládnout jen skutečný tanečník. Právě v slowfoxtrotu se pozná kvalita tanečního páru.

Až budete mít pocit, že se pohybujete po parketu jako lehounké peříčko v mírném vánku, potom můžete tančit dobrý slowfoxtrot.

Autor textu: Zdeněk Chlopčík