Samba

Samba pochází z portugalského slova „semba“ a znamená božskou tanečnici. Její nejznámější podobou je ta, která se tančí na karnevalech po celé Brazílii. Proto dostala název karnevalová samba.

Existuje mnoho druhů samby. Některé párové a jiné sólové. Každý styl samby je něčím specifický a používá trošku odlišnou hudbu, ale všechny mají společný základní sambový 2/4 rytmus, který udávají perkuse jako bonga, maraca, bambusové tyčky atd. Rychlost je také u každého stylu jiná. Např. karnevalová samba je nejrychlejší a pohybuje se i přes 60 taktů za minutu. Její kolegyně axé je o poznání pomalejší, kolem 50 taktů za minutu, ale zase využívá jiné figury, takže temperament tanečník určitě neztratí.

Karnevalová samba je nejznámější. Její základní krok se po světě učí pod názvem batucadas a dokáže rozkmitat pánev až do extáze. Pánev je v sambě tou nejdůležitější částí těla. Karnevalová samba nemá velké množství kroků, ale to je vykompenzováno krásnými kostýmy tanečnic a tanečníků. Ze všech druhů samby je tou nejrychlejší, a proto je opravdu na co se dívat.

Axé je moderní styl samby, který zažíval největší slávu někdy kolem roku 2002. Hudba a tanec axé má svůj původ na severovýchodě Brazílie. Slovo axé znamená pozitivní energii. Tanečník vyjadřuje text písně na kterou tančí. Často zahrnuje sambové kroky, avšak není to pravidlem. Najdeme tam i prvky disko dance, hip hopu a typické karnevalové samby. Jedná se o příjemně sladěnou všehochuť. Její tempo je pomalejší, ale neznamená to, že by byla méně náročná na výdrž. Právě naopak. Díky různorodým prvkům je velmi temperamentní a leckdy na výdrž náročnější než hodina aerobiku.

Soutěžní párová samba se od brazilské samby liší hlavně tím, že je to tanec v neustálém napětí těla. Brazilská samba je proti tomu typická svým uvolněným projevem. Objevují se v ní typické sambové prvky jako batucadas, ale jejich technika je upravená.

Na soutěžích amatérů je samba prvním tancem, což některým párům činí velké problémy. Pohyb celého těla, hlavně pak boků, ramen a paží spojené se změnami rytmu a neustálým pohybem po parketu, to je moderní soutěžní samba.

Autor textu: Zdeněk Chlopčík