Salsa

Salsa je podmanivý a temperamentní tanec s atraktivními figurami. Těší se velké oblibě po celém světě. Je to jeden z mála tanců, u kterého můžete zažít volnost pohybu a hravou improvizaci.

V salse se odráží vliv původní kultury jihoamerické, africké a také evropské. Původem tance je oblast Karibiku, obzvláště Cuba a Puerto Rico. Okolo roku 1917 byl na Kubě nejpopulárnějším národním tancem „Danzon“. V té době se v Havaně také poprvé objevil hudební styl nazývaný Son (Son Cubano). Na Kubě vyvolal takové nadšení, že se stal okamžitě velmi populárním.

Danzon, který byl kubánským národním tancem už od roku 1879, se v té době hrál téměř všude. Son měl stejné prvky jako Danzon, ale navíc se do kubánské hudby zařadily také africké hudební nástroje a ty ji velmi oživily. Son je právě tím tancem, který je dnes po celém světě nazýván salsou.

Salsa pak v překladu ze španělštiny znamená „omáčka“ a tento název ji opravdu vystihuje. Stejně jako v hudbě najdeme i v tanci celou řadu stylů a variant, dle místa jejich vzniku. Díky této směsici stylů v ní každý nalézá něco zajímavého. Salsa se postupem času stala velmi oblíbeným a kosmopolitním tancem, který má mnoho příznivců po celém světě.

Salsa je tanec, do kterého každý z tančících dává sám sebe a proto se říká, že salsa má tolik stylů, kolik má tanečníků. Pokud máte rádi rytmickou a smyslnou hudbu, tak vám jistě salsa přinese mnoho radostí. A pokud salsu opravdu začnete tančit, bude o jeden styl opět navíc.

Autor textu: Zdeněk Chlopčík