Rumba

Rumba je afrokubánský tanec, jehož kořeny sahají daleko do minulosti Afriky, odkud čerpal i svůj rytmus. Afričtí černoši se jako otroci dostali na Kubu již počátkem 16. století. Tam zpívali své písně a tančili zpočátku ještě na své původní africké rytmy, tam časem vznikla rumba – tanec černých kubánských otroků.

Termín rumba znamená ve španělštině jednak stejnojmenný lidový tanec, ale také veselici, hodokvas, hýření anebo i množství či hromadu lidí. V rumbě se prolínají prvky černošské, arabské i španělské. To pro evropské hudebníky i tanečníky bylo zpočátku dost obtížné a těžko pochopitelné a bylo asi i příčinou, že rumba, která se v Evropě objevila již v roce 1923, nezískala valnou přízeň a na čas vymizela z tanečních sálů.

Současná rumba používá stejnou nášlapovou techniku jako cha-cha, tedy přes propnutá kolena. Tím se pohyb přenáší do kyčlí, čímž vzniká plynulý pohyb pánve, tak charakteristický právě pro rumbu.

Díky tomu, že rumba je velice pomalý tanec (26 taktů/minutu) je náročný především na vedení mezi partnery, stabilitu a plynulost provedení. Emočně je rumba postavena na intimním vztahu muže a ženy, proto se mu také říká tanec lásky. Kdykoliv budete tančit tento tanec, myslete na to.

Autor textu: Zdeněk Chlopčík