Cha-cha

V roce 1953 se na Kubě objevil tanec cha-cha-chá, u nás psaný a vyslovovaný podle Angličanů s krátkým „a“ a obvykle ještě zkráceně cha-cha. Avšak ještě častěji ve zkráceném fonetickém přepisu ča-ča.

Charakteristickým prvkem tance je vychylování kyčlí do stran a tzv. cha-cha-cha přeměna. Jinak mnoho figur a variací pochází z USA. Díky technice nášlapu, kdy většina kroků se našlapuje přes propnutá kolena, je cha-cha tancem méně prostorovým a také méně uvolněným než samba. V soutěžích profesionálních párů, na rozdíl od amaterských soutěží, je tento tanec zařazen jako první. Dle mého názoru určitě příjemnější než divoká samba.

To však neznamená, že by cha-cha byla jednodušší. Ostrost mnoha pohybů, rychlé změny rytmu a směru tance, nesmírně svižné rotace tanečníků, to jsou všechno atributy současného sportovního pojetí cha-cha.

Cha-cha v pojetí tanečních kurzů a společenských zábav je mnohem přijatelnější a přívětivější pro taneční pár, a to především svou hravostí a jednoduchostí kroků a variací.

Krásný tanec, který stojí za to se naučit.

Autor textu: Zdeněk Chlopčík