Moderátoři

Marek Eben

moderátor
Výška 185 cm
Narozen ve znamení Střelce

Do StarDance se vracíte popáté. Stýskalo se vám? Na co se nejvíc těšíte?
Stýskalo se mi, samozřejmě, ale taky jsem po dlouhé době vychutnal jeden klidný advent. Těším se na nové soutěžící, protože ti určují tvář každé nové řady. A vždycky mě překvapí. Velmi často se stane, že pár, který bych tipoval na začátku jako horké favority, vypadne velmi brzo, a vyhrají soutěžící, na které bych nesázel. Kdo by byl řekl, že třeba Jiří Schmitzer skončí až v semifinále?

Od listopadu trávíte každou sobotu večer v prime timu, v přímém přenosu. Jak vypadá váš sobotní program, když se vysílá StarDance?
Sobota už má svůj pevný program, ráno zkouška, pak generálka, pak si jde Tereza zdřímnout a já se jdu někam najíst a učit se na večer, okolo šesté přijedu zpátky, Tereza se jde líčit a česat a já si jdu zdřímnout. Máme totiž v šatně jedno kanape, což je velice zásadní kus nábytku a je o něj velká rvačka. A kolem sedmé už se točí upoutávky a pak celá ta hrůza začne.

Co vyžadujete od štábu čtvrt hodiny před přímým vstupem?
Řekl bych, že nic. Nervy mám jen z toho, že odevzdám asistentce svůj scénář, protože úvod je vždycky bez papírů, a pak se děsím, abych ji našel nebo aby se mi, nedej Bože, nezpřeházely stránky. Je tam totiž hodně jmen a z těch se nevylžete nikdy.

Maraton osmi sobot musí být dost vyčerpávající. Kdy přibližně začnete cítit únavu a jak se projevuje?
Únava přichází zhruba v půlce, ale jak už máte za sebou pátý díl, začne se to valit z kopce a najednou – ani nevíte jak – přijde finále.

Někteří účastníci mají obavu z vytížení během StarDance. Obávají se, že už nic jiného nestihnou. Co stihnete vy?
Nestihnu skoro nic. A taky na to myslím dlouho dopředu, třeba Plovárny máme už do konce roku natočené. Nejde sedět na mnoha židlích, čímž nechci říct, že bych ráno vstal a začal se zabývat StarDance, ale kdybych vzal nějakou větší práci, přece jenom vám to odvede myšlenky jinam.

Někteří tanečníci jsou extroverti, jiní introverti. Kdo patřil v minulých soutěžích k těm málomluvným, a stalo se vám, že z někoho jste opravdu nevypáčili ani slovo? A koho jste museli brzdit?
Řekl bych, že jedním z největších introvertů byla Aneta Langerová. A to je právě na ní půvabné, umělec by měl mít určité tajemství, což ona rozhodně má. Pokud jde o extroverty, brzdit je není třeba, protože když dotančí, většinou nemohou popadnout dech, takže i ti notoričtí baviči především sípou.

Jaká situace v dosavadní historii StarDance vás nejvíc zaskočila?
Když nám v první řadě, ve finále těsně před vyhlášením vítěze, v té chvíli největšího napětí, než padne příslušné jméno, explodoval na balkoně hasicí přístroj. To si nevymyslíte. Osm týdnů tam ten zmetek čekal na nejdramatičtější chvíli.

Co říkáte letošní sestavě tanečníků? Mnohé z letošních už znáte z minulých ročníků
Znám samozřejmě některé profesionály a moc se na ně těším, ale osobnosti jsou nové, jsem zvědav na Martina Procházku, protože hokejistu jsme – jestli se nepletu – ještě neměli. Myslím, že by mohl společenský tanec obohatit nějakým elegantním hákováním.

Tančí temperamentněji tmavovlásky, nebo blondýnky?
Pokud je kvalitně pošlapete, tančí temperamentně všechny.

Jednou jste situaci po posledním předvánočním přenosu, kdy se štáb StarDance loučí, nazval takovou malou smrtí. Vytvoří se v týmu opravdu natolik silný pocit sounáležitosti? K čemu byste ho přirovnal?
To víte, je to skupina lidí, která spolu velmi intenzivně žije a pracuje po dva měsíce, navíc před Vánocemi, takže to tu rodinnou atmosféru jen umocní. A když vše končí, víte, že se už v téhle sestavě nesejdete nikdy, přijdou jiní, taky budou fajn, ale prostě tenhle kousek života už se ve stejné podobě nikdy nevrátí.

Zaujaly vás společenské tance natolik, že se jim nějakým způsobem věnujete i mimo StarDance?
Kdepak, mně úplně stačí ta dlouhá řada ponížení při golfu.

Normální smrtelník před začínající plesovou sezonou poněkud znejistí, jestli se po roce vejde do šatů. Jak to vypadá u moderátorů? Máte stejné míry jako před šesti lety?
Chválím vaši dramaturgii rozhovoru, takové ohavné otázky je dobré klást ke konci, když už máte své jisté…

Už vám Petr Čadek připravil nějakou taneční kreaci?
Tohle je zatím takové velké mysterium. Jak říkají naši politikové, nemohu to v této chvíli potvrdit ani vyvrátit, záleží na tom, jak rozhodne stranická buňka.

Tereza Kostková

moderátorka
Výška 168 cm
Narozena ve znamení Blíženců

Do StarDance se vracíte popáté. Na co se nejvíc těšíte?
Není nic, na co bych se tam netěšila. Těším se na nové odhodlance, navrátivší se tanečníky, na ty nervy, na atmosféru a moc na Marka.

Jak vypadá váš sobotní program, když se vysílá StarDance? Kdy začíná, kdy končí?
Ráno si obyčejně jdu zaběhat a přitom se „v hlavě“ připravuji na večerní přímý přenos. Pak už jsme všichni přibližně od deseti hodin na Barrandově, máme projížděčku programu, odpoledne generálku v kostýmu před lidmi a večer přímý přenos. V mezičase pak absolvuji líčení a česání, fotografování a natáčení upoutávky, rozcházení trémy, odpočinek, opakování apod.

Co vyžadujete od štábu čtvrt hodiny před přímým vstupem?
Nevyžaduji nic ani čtvrt minuty před vstupem. Štáb je skvělý a má dost svých starostí.

Máte už vypozorováno, kdy přibližně u vás během osmitýdenního maratonu přichází únava a jak se projevuje?
Snažím se si žádnou únavu nepřipouštět, nemyslím na to. Ale určitě je rizikový bod kolem pátého, šestého dílu.

Tipujete si sami pro sebe na začátku potenciální vítěze? Jak vám odhady vycházejí?
Pochopitelně se interně neubráníme diskusím a odhadům, ale moc na to nedám, protože zatím jsme se dočkali v každé sérii nějakého překvapení.

Někteří účastníci StarDance kvůli soutěži odmítnou všechny nabídky na čtvrt roku dopředu, protože se obávají, že už nic jiného nestihnou. Jak jste na tom vy?
Soutěžící toho mají víc, oni jsou těmi hlavními protagonisty a s každým jejich postupem jim přibývá úkolů, zatímco sil ubývá. Pro soutěžící je to hodně náročné. Moje vystupování před kamerami je nejčastěji spojeno s improvizací a daným okamžikem přenosu, takže pro mě jsou zátěžové hlavně pátky a soboty, které mám bezvýhradně vyblokované jen pro StarDance. Ale i nadále točím a některé večery hraji v divadle.

V Green Roomu se setkávají dvojice, které teprve jdou soutěžit, a ty, co už odtančily. Které jsou sdílnější?
Různě, jak kdy, jak kdo, ale hlavně jsou všichni udýchaní. Přiznám se, že jednotlivá jména už z paměti nevypáčím. Všechny řady StarDance mám krásně prolnuté do několika neopakovatelných „barevně odlišných“ nálad a atmosfér, které všechny spojuje duch adventu.

Jaká situace v dosavadní historii StarDance vás nejvíc zaskočila?
Jedna ano. Ale nebudu ji konkretizovat.

Co říkáte letošní sestavě tanečníků? Mnohé z letošních už znáte z minulých ročníků.
Těším se, že každý z nich zavoní trochu tou svojí původní řadou StarDance a připomene ji.

V týmu StarDance se každoročně vytváří silný pocit sounáležitosti. K čemu byste ho přirovnala?
K orchestru.

Zaujaly vás společenské tance natolik, že se jim nějakým způsobem věnujete i mimo StarDance?
Měly by sílu mě intenzivně zaujmout, kdyby den měl 48 hodin…

Od první řady StarDance uplynulo takřka sedm let. Říká se, že nejvíc se poznají změny postavy u málo používaných společenských šatů a plesových rób. Jak se změnily vaše míry během vysílání StarDance?
Vlastně se měnily, protože jeden ročník ovlivnilo moje těhotenství, další ročník kojení, až poté následoval pozvolný návrat k původní váze, kterou jsem, pravda, trochu překonala...

U každé série StarDance, tedy i letos, se diváci ptají, jestli si s Markem před kamerami zatančíte.
Ano, ptají se, a ano, my jim jejich přání splníme. Doufám, že si kvůli tomu nepřestanou dál něco přát.