Ve středu 11. dubna 2018 se otevírá galerie PLATO Ostrava, foto: archiv České televize

Otevírá se průběžný experiment jménem PLATO

10. April 2018

Tým webové ArtZóny se vypravil do Ostravy ještě před otevřením nového sídla tamní Městské galerie současného umění PLATO. Připravil o tomto netuctovém podniku videopříspěvek. Ten je zde.

Ve středu 11. dubna se v 18 hodin zpřístupní veřejnosti Městská galerie současného umění PLATO své nové sídlo v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Příspěvková organizace, sídlící nyní v Janáčkově ulici č. 22, zaplní během následujících měsíců funkčním zázemím. Na jeho budování se podílí čeští i zahraniční umělci. Výsledkem ojedinělého experimentu budou například knihovna, bistro a prodejna – a to vše coby specifická umělecká díla.

Ono funkční zázemí vybuduje PLATO ve čtyřech cyklech. Kurátory projektu nazvaného Dočasné struktury jsou Jakub Adamec, Daniela & Linda Dostálkovy, Michal Novotný a Marek Pokorný. „Je jasné, že to není na dlouho. Proto lze podniknout experiment, o němž si i ty nejprogresivnější světové galerie mohou nechat zdát,“ tvrdí ředitel galerie Marek Pokorný. PLATO totiž bude v Bauhausu působit pouze několik let – než se přesune do zrekonstruovaných městských jatek v centru města. Díky prostorovým možnostem Bauhausu (jde o nějakých pět tisíc metrů čtverečných!) rozšíří galerie svůj celoroční program o novinky: pravidelné workshopy či o cyklus koncertů soudobé vážné hudby. Aktuality lze průběžně sledovat na této adrese.

Marek Pokorný
Marek Pokorný, ředitel galerie PLATO Ostrava.

TÉMATA

Výtvarné umění
Galerie PLATO
Ostrava

A/Z SOUVISEJÍCÍ