Pohled do interiéru Jablečných lázní v Jablonci nad Nisou, třetího zastavení projektu Monument/um, foto: Applause Booking

Lenka Dusilová zpívá památkám: Monument/um. Potřetí Jablečným lázním v Jablonci nad Nisou

Michala Komrsková, 17. August 2019

Audiovizuální projekt Monument/um Lenky Dusilové a VJ Aeldryna pokračuje dnes večer v Jablečných lázních. Artzóna coby partner projektu představuje objekt i nadšenkyni, která si objekt pronajala a úspěšně do něj vrací život.

Na jablonecké křižovatce ulic dělící starou vilovou zástavbu, činžáky a panelové sídliště stojí dům. Někdejší solitér, velký, do sebe ponořený, jakoby nesouhlasil s tím, co kolem něj vyrostlo. Městské lázně v Jablonci nad Nisou vznikly na počest císaře Františka Josefa v letech 1908 – 1909 podle návrhu architekta Roberta Hemmricha.

Vstupujete do nich po schodech, které se místy bortí, s vrznutím dveří odhalíte prosvětlenou halu, s těmi dalšími pak prostor, který vám rovnou vezme dech. Velká hala skrývá někdejší bazén. Stěny až dojemně zdobí drobné mořské motivy. Na opadajících omítkách prosvítají německé nápisy, doplňují je socialisticky doslovné orientační tabulky. A ve vzduchu možná ještě ucítíte pravou lázeňskou vlhkost, i když je to spíš sen.

Lázně ve své původní podobě fungovaly do roku 1960. Pak si je do parády vzal Okresní stavební podnik a s pověstným vkusem a citem z nich udělal objekt, který sloužil socialistickému člověku. V horní části vznikla řada koupelen, které používali ti, co je doma neměli . Okresní podnik služeb tu pak vybudoval služby někdejší Hygie, tedy manikúru, pedikúru, kadeřnictví. Říkalo se tady tomu „velká rekonstrukce lázní“. Byla na dlouhou dobu poslední.

lazne Pohled na Jablečné lázně v Jablonci nad Nisou, foto: Applause Booking

Zatímco místní byznysmeni se v polistopadových časech dohadovali o možném novém využití, začal se o objekt skutečně starat spolek ArtproProstor, za nímž stojí Anna Strnadová s přáteli. Objekt si od města zapůjčili a začali v něm pořádat kulturní akce pro veřejnost. Odehrál se tu první jablonecký Design Market, pořádají se tu umělecké workshopy, koncerty, výstavy, hraje se tu divadlo. Dnes večer budou Jablečné lázně i třetí zastávkou projektu Monument/um.

V přiloženém videu představujeme Annu Strnadovou, ženu, která se nechala inspirovat pražskou MeetFactory či libereckým kinem Varšava a rozhodla se krásnému domu dát další život.

jabl
Anna Strnadová vypráví o Jablečných lázních. Dnes večer se objekt, který si pronajala a o který se stará, stane třetí zastávkou projektu Lenky Dusilové a VJ Aeldryna Monument/um, foto: Artzóna

Kamera: Miloš Dvořáček
Střih: Jakub Zajíček

TÉMATA

Monument/um
Hudba
Audiovizuální umění
Site Specific
Historie
Lidé
Dokument

A/Z SOUVISEJÍCÍ