Logo pořadu

Co můžete čekat od ArtZóny na obrazovkách

Josef Chuchma, 8. January 2018

Publicistické pořady na ČT art se dosud vyznačovaly pozdní hodinou vysílání. Někdy se při závěrečných titulcích téměř dotýkaly půlnoci. ArtZóna není ten případ. Nasazena bude vždy v úterý od 20.20 hodin – po zpravodajských Událostech v kultuře. Je pro ni tedy vyhrazen prime time. A proto to chce být – a měl by to být – pořad reprezentativní: jak výběrem hostů a témat, tak formou.

Zatímco webová ArtZóna bude především pracovním i experimentujícím prostorem, jestli se to tak dá říct, televizní ArtZóna by měla být výkladní skříní. Sestává ze tří základních bloků. V tom vstupním budou představovány kulturní a umělecké osobnosti vesměs už nesporné, tématem budou nejčastěji jejich aktuální aktivity. Aktuálnost je však zde pojímána v širším horizontu, nikoliv v přísně zpravodajském smyslu, kdy se mluví o událostech, které se dějí právě v těchto dnech, ba hodinách. K tomu jsou na ČT art určeny již zmíněné Události v kultuře. Ještě šířeji rozkročená je aktuálnost v bloku závěrečném, který se zaměří na různé kulturní fenomény. Uchopováno tady může být například to, co takzvaně společensky a umělecky visí ve vzduchu, ale kupodivu se o tom příliš nehovoří. Prostřední blok pak bude nejvíce ze všech tří živen aktuálními událostmi. Neměly by to však být běžné zpravodajské reportáže: ambicí tvůrců pořadu je přinášet příspěvky s názorem, natočené s nápadem, nelimitované nutně běžnou reportážní televizní stopáží čítající minutu či dvě.

Rozhovor Saši Michailidise s Jakubem Königem pro nepublikovaný pilotní díl ArtZóny
Rozhovor Saši Michailidise s Jakubem Königem pro nepublikovaný pilotní díl ArtZóny

ArtZóna má dvě identická studia, respektive dvě totožné dekorace: jedna je pražská, druhá brněnská, která přijde ke slovu vždy jednou za tři týdny; brněnský díl bude také vždy připravovat brněnská dramaturgie. Natáčení ve studiu bude probíhat vždy v pondělí, den před uváděním pořadu. Totožný pro Prahu i Brno je režisér pořadu – zkušený Jakub Skalický, který v minulosti připravoval mimo jiné magazín Paskvil, ve své době, tedy v devadesátých letech, mladou generací velmi vyhledávaný pořad ČT o tom, co u nás tehdy bylo víceméně kulturní alternativou, avšak v západním světě mainstreamem (elektronická hudba apod.). Moderátorem ArtZóny je Alexander Michailidis, už přes dvacet let spjatý s pražským Radiem 1. Dlouhou dobu v něm pracoval a samozřejmě i moderoval, ostatně dodnes v něm moderuje pořad o filmu Odvážné palce. Kolegovi Michailidisovi držíme palce a přejeme mu hodně odvahy, protože moderovat průřezový kulturní pořad není snadná role: velmi lehce se vědomostně můžete ocitnout na tenkém ledě, protože nikdo není vševěd.

TÉMATA

ArtZóna
Alexander Michailidis

A/Z SOUVISEJÍCÍ