Chcete vlastnit kousek historie? Líbil by se vám jednopatrový barokní zámek v jihočeské krajině? Pořadem provází Ondřej Havelka. Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Zámek Nadějkov

Krásný pozdně barokní zámek v Nadějkově se nachází přímo v obci, je obklopen anglickým parkem, který byl hodně poničen povodní v roce 2002 (podmáčení půdy zavinilo pád několika desítek stromů a protržení hráze rybníka). Výhodou je, že k němu nepatří žádné hospodářské stavby, ale naopak 12 hektarový park a další pozemky. Zámek je jednopatrový trojkřídlý, jeho hlavní část je protáhlá, boční křídla vybíhající do dvora jsou naopak poměrně krátká. Celý objekt je krytý mansardovou střechou. Zachovaly se krásné dokumentární fotografie parku a interiérů z přelomu 19. a 20. století, kdy zde žila extravagantní bezdětná hraběnka Karolína Kokořovcová z Kokořova. Po válce, kdy o zámek přišli původní majitelé, zde byla 40 let místní škola. Po roce 1989 se zámek vrátil potomkům původního majitele, ale jelikož žijí v Izraeli, je zámek i s parkem na prodej.


Pro inspiraci

Zámek Loučeň

I na zámku v Loučni bylo školicí středisko. Zásahy byly typické – obklady na chodbách ze světlého dřeva, lakové nátěry do výšky sto třiceti centimetrů, kabřincové obložení. Jedná se hlavně o to stavbu očistit a vrátit jí eleganci a před válkou samozřejmou urozenost. A s tím právě v Loučni mají zkušenosti. I tady to zpočátku nevypadalo příliš půvabně a z původního vybavení přečkala jen místnost knihovny z poloviny 19. století, jeden dřevěný strop a jedna stará vana. Akciová společnost, která zámek koupila, ale vyhledala staré fotografie a interiéry zařídila podle nich. O tom, jak vypadá zámek dnes a co všechno jeho majitelé podnikají pro své hosty, se více dozvíte na internetových stránkách.