Chcete vlastnit kousek historie? Co byste řekli novogotickému zámku s vlastním anglickým parkem? Pořadem provází Ondřej Havelka. Režie R. Chudoba

Na prodej

Zámek Jistebnice

Půvabný romantický zámek Jistebnice byl postaven v novogotickém stylu v letech 1878–1882. Je obdélníkový, dvoupatrový, obklopen anglickým parkem založeným 1876; za zámkem je tvrz Rožmberků z 15. století. I on byl po druhé světové válce sídlem armády, která se naštěstí příliš nepodepsala zásahy do interiéru. Zato původní anglický park se vzácnými stromy na léta necitlivé údržby doplatil. Celý areál lze z památkového hlediska považovat za stavebně a architektonicky velmi kvalitní ukázku novogotického stylu.


Pro inspiraci

Zámek Jemčina

Zámek Jemčina se nachází v lesích asi 4 kilometry od nejbližší vesnice. Jedná se o bývalý lovecký zámeček v majetku rodu Černínů přistavěný k původnímu slavatovskému hřebčinci. Černínové zde pořádali parforsní hony. V roce 1923 převzal zámek a polesí stát. V 50. letech 20. století byl zámek přestavěn pro účely tajné základny raketového vojska. Trojkřídlá patrová budova obklopuje čestný dvůr. Nejcennější částí zámku je 19 metrů vysoká kaple sv. Jana Nepomuckého s bohatou freskovou výzdobou. Nový majitel zámek postupně opravuje, je zde fungující restaurace, několik apartmánů, kaple je znovu vysvěcená a probíhají zde svatební obřady.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 P ST
ŽánrMagazín