Chcete vlastnit kousek historie? Můžete mít raně barokní klášter v západních Čechách. Pořadem provází Ondřej Havelka. Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Klášter Chyše

Klášter obutých karmelitánů založil Jiří Vilém Michna z Vacínova, jehož rod získal chyšské panství po bitvě na Bílé hoře. K výstavbě však přistoupil až syn zakladatele Vilém Bedřich. Základní kámen ke klášteru byl položen 16. srpna 1660 a již po třech letech se do stavby nastěhoval první karmelitán. Na severozápadě přiléhá ke klášteru kostel Jména Panny Marie (dříve Panny Marie Sněžné). Roku 1678 vznikl v jednom domě poblíž kláštera oheň a klášter byl do základů zničen. Už ale roku 1679 byl pod vedením převora Norberta znovu vystavěn. Roku 1693 byl klášter a kostel propojen klenutím a schodištěm. V roce 1787 bylo loketským krajským hejtmanem oznámeno klášterním bratřím zrušení kláštera. Poté sloužila klášterní budova jako sídlo správy zámku či škola v přírodě pro děti z mostecké pánevní oblasti. V současné době je klášter opuštěný a čeká na svého nového majitele, který by mu navrátil jeho původní krásu.


Pro inspiraci

Chyše – zámecký pivovar

Součástí chyšského zámku, který je příkladně renovován, je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839–1841. Pivo se zde vařilo až do roku 1932. V roce 2003 koupil budovu pivovaru nový majitel zámku a už v roce 2006 zde po rekonstrukci byla obnovena výroba kvalitního zámeckého piva. O historii a rekonstrukci areálu se dozvíte na jeho webových stránkách.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2007
 P ST
ŽánrMagazín