Pořady

režisérka

Olga Sommerová

narozena 2. srpna 1949

Přední česká dokumentaristka, která se ve svých filmech zabývá sociálními tématy a mezilidskými vztahy, portréty obyčejných lidí i významných osobností, fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a politickou historií naší země. Dosud natočila téměř sto dokumentárních filmů, za něž získala několik desítek cen na domácích a zahraničních filmových festivalech.

V roce 1977 absolvovala FAMU – katedru dokumentární tvorby. V letech 1979–1980 pracovala jako redaktorka dokumentaristické redakce Československé televize. Poté se rozhodla pro svobodné povolání režisérky Krátkého filmu Praha a v letech 1989–1993 v něm pracovala jako jeho kmenová režisérka. Točila dokumentární filmy pro kina na formát 35 mm, a když bylo po revoluci promítání dokumentů v kinech zrušeno, začala točit dokumentární filmy pro Českou televizi.

Olga Sommerová je též významnou pedagožkou. Od roku 1991 působila na FAMU, kde byla v roce 1995 na základě habilitační přednášky Dokumentární film – má láska jmenována docentkou. Vedla dramaturgickou a realizační dílnu katedry a Katedru dokumentární tvorby. V roce 2002 z FAMU odešla a začala se naplno věnovat práci režisérky.

Externě spolupracuje s Filmovou školou v Písku, přednáší v dokumentaristickém semináři. Pořádá projekce, přednášky a besedy na pozvání kulturních institucí v celé České republice. V roce 2005 nastoupila jako mimořádná profesorka na Akademii umění v Bánské Bystrici a stala se garantkou oboru dokumentární tvorby.

Na základě úspěšného filmu O čem sní ženy vydala tři stejnojmenné knihy rozhovorů, a knihu O čem sní muži, které se staly bestsellery. V roce 1999 se stala předsedkyní Společnosti Boženy Němcové. Je členkou FITESu, ARASu a České filmové a televizní akademie. Účastní se členství v porotách domácích i mezinárodních filmových festivalů, například festivalu Jeden svět v Praze nebo MFF v Karlových Varech.

Výročí  Olga Sommerová – 70 let

alternative text

Na plovárně

Olga Sommerová

Rozhovor Marka Ebena s českou filmovou dokumentaristkou, která v minulých dnech oslavila významné životní jubileum (2013). Režie J. Hojtaš

alternative text

Láska včera, dnes a zítra

Jaké podoby může mít partnerská láska? Napříč generacemi po nich pátrala dokumentaristka O. Sommerová, jež v těchto dnech oslavila 70. narozeniny, s dcerou O. Špátovou (2006)

alternative text

Je nám ctí... Olga Sommerová – 70 let

GEN

Olga Sommerová

Portrét dokumentaristky, pedagožky a občanské aktivistky, která v těchto dnech slaví významné životní jubileum (2018). Režie J. Sommer

alternative text

Je nám ctí... Olga Sommerová – 70 let

Magický hlas rebelky

Neuvěřitelný příběh zpěvačky Marty Kubišové, která se postavila čelem nelítostnému osudu a stala se symbolem národa. Dokumentární snímek Olgy Sommerové uvádíme při příležitosti 70. narozenin této jedinečné režisérky, proslulé především portréty silných žen (2014)

alternative text

O čem sní muži

O chlapeckých snech a životní realitě zralých mužů v dokumentu režisérky O. Sommerové, která včera oslavila významné životní jubileum (1999)

alternative text

O čem sní ženy

Dokument o dívčích snech a realitě života žen (1999). Scénář a režie O. Sommerová

alternative text

Krásný ztráty

Hosty M. Prokopa byli filozof Erazim Kohák a filmová dokumentaristka Olga Sommerová, která včera oslavila významné životní jubileum (2002). Režie T. Kopáčová

alternative text

Všechnopárty

Dnešními hosty K. Šípa jsou spisovatelka Irena Obermannová, právník a předseda Českého svazu mužů Oldřich Voženílek a významná česká dokumentaristka Olga Sommerová, která zítra oslaví významné životní jubileum (2007). Režie V. Polesný

alternative text

Moje 20. století

Dokumentaristka Olga Sommerová, která v těchto dnech oslaví 70. narozeniny, zachytila v působivém ohlédnutí za minulým stoletím inspirativní úvahy tří moudrých a tvořivých žen – Adrieny Šimotové, Lenky Reinerové a Soni Červené (2005)

alternative text

Trumfy Miroslava Donutila

Zábavná talkshow populárního baviče a jeho hostů, tentokrát z Občanské plovárny s několikanásobnou olympijskou vítězkou a renomovanou dokumentární režisérkou, která za pár dní oslaví významné životní jubileum (2012). Pozvání přijali: V. Čáslavská, O. Sommerová a V. Martinová. Režie M. Čech