Pořady

architektka

Eva Jiřičná

narozena 3. března 1939

Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna. Předsedala komisi, která vybrala Kaplického návrh nové Národní knihovny. Eva Jiřičná žila dvaadvacet let v exilu, dnes má domov v Londýně i Praze.

Světoznámá česká architektka a designerka, žijící ve Velké Británii, se narodila na začátku druhé světové války ve Zlíně. Její otec byl významným českým architektem. Eva se původně chtěla stát profesorkou chemie. Na přání otce však vystudovala ČVUT v Praze obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Frágnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale české úřady jí zabránily v návratu. Eva netušila, že se dalších 13 let nedostane zpátky a že se už nikdy v životě nesetká se svým milovaným otcem. Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i Londýně (Eva Jiricna Architects). Od roku 1996 je profesorkou, je vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze.

V rodinných a partnerských vztazích tolik štěstí jako v práci neměla. S prvním mužem se rozvedla, nikdy jí nebylo dopřáno mít děti. V Anglii byl jejím partnerem architekt Kaplický, který byl v té době méně úspěšný než ona. Po několika letech se rozešli. Dnes je Eva Jiřičná v Čechách známá i díky němu – byla předsedkyní poroty, která vybrala jako vítězný proslulý Kaplického projekt nové budovy Národní knihovny, tzv. Chobotnici.

Kdybychom sestavili desítku osobností, které se po odchodu z Česka prosadily ve světě, Eva Jiřičná by bezpochyby byla mezi nimi. Forman, Navrátilová, Lendl, Kundera, Kaplický… Ti všichni odešli z komunistického Československa, aby mohli naplno realizovat svůj talent. Pro Evu Jiřičnou ani odchod do ciziny nebyl vysvobozením z údělu, který je tolik typický pro ženy na špičkových místech. I ona stála před rozhodnutím, jestli profesi, nebo rodinu, a i ona dala přednost práci.