Netradiční pohled na životní osudy velkého českého básníka a prozaika. Jan Neruda zahoří citem k mladičké Anně Holinové (1994). Hrají: I. Racek, V. Dlouhý, J. Somr, V. Kubánková, E. Horká, P. Nárožný, I. Trojan, M. Vladyka, Z. Bydžovská a další. Scénář I. Pelant. Kamera A. Nožička. Režie J. Dudek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený cyklus obrazů ze života Jana Nerudy nazvaný Laskavý divák promine. V roce 1994 ho podle scénáře Ivo Pelanta natočil režisér Jaroslav Dudek, který do hlavní role mladého literáta obsadil Vladimíra Dlouhého, stárnoucího Jana Nerudu pak ztvárnil Ilja Racek. Pětici příběhů nejen o láskách (skutečných i literárních, většinou však tajných a nenaplněných) Jana Nerudy uvádíme v roce, kdy uplyne 180 let (nar. 9. 7. 1834) od narození tohoto velkého českého básníka a prozaika.

Dostaneme příležitost nahlédnout do soukromí velikána naší kultury 19. století. Prožijeme s ním chvíle radosti i žalu, bouřlivé i roztančené mládí i pozdější léta, plná slávy a pracovních intrik… V první části zastihneme Jana Nerudu jako začínajícího básníka, který právě před vašima očima zahoří milostným citem k Anně Holinové (E. Horká), mladičké dívce z české vlastenecké rodiny. Ale dál už nechme slovo panu Nerudovi – on sám vám totiž chce být průvodcem po svém mládí.

Jan Neruda
básník, spisovatel, novinář

Jan Neruda

* 9. 7. 1834

† 22. 8. 1891


Stopáž67 minut
Rok výroby 1994
 ST 4:3
ŽánrSeriál