Portrét slavných malířských dvojčat, představitelek směru nové figurace, od jejichž narození v těchto dnech uplynulo 95 let (1995). Režie E. Krumbachová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Květa Válová a její sestra Jitka se zařadily mezi nejvýraznější osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Obě studovaly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 1954 se staly členkami skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Spolu s Adrienou Šimotovou, Alenou Kučerovou a dalšími umělci patří k nejvýznamnějším představitelkám směru zvaného nová figurace.

Květa Válová prožila celý život se svou sestrou v dělnickém prostředí Kladna, jež se pro ni stalo důležitým inspiračním zdrojem. Již v 50. letech vzniká rozsáhlý soubor figurálních robustních postav dělníků, slévačů a valcířů. Stejně jako pro sestru Jitku byla jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem kresba, avšak zcela odlišného malířského projevu. Na přelomu 70. a 80. let spatřila světlo světa série obrazů zachycující až jakési konfliktní napětí, kdy do sebe „Květiny balvany“ navzájem narážejí velkou silou. Samotný prostor obrazu je však na rozdíl od pojetí Jitky Válové jasněji členěn a naléhavě ve svých námětech dokazuje silné sociální cítění.

Sestry Válovy se zúčastnily několika desítek výstav u nás i v zahraničí. Poslední velké retrospektivní v roce 2000 se však již Květa nedožila. Její dílo je zastoupeno v mnoha českých i zahraničních sbírkách. V březnu 2011 zemřela ve věku 88 let i Jitka. V těchto dnech si připomínáme 95 let, které uplynuly od narození sester nerozlučně spojených nejen svým výtvarným talentem. V dokumentu z cyklu GENUS uvidíte obě tyto šarmantní ženy tak, jak je v roce 1995 zachytila Ester Krumbachová.

Ester Krumbachová
režisérka, scenáristka a výtvarnice

Ester Krumbachová

* 12. 11. 1923

† 13. 1. 1996


Stopáž14 minut
Rok výroby 1995
 ST 4:3
ŽánrDokument