Dokumentární pořad o naší přírodě (1996). Připravili P. Amler a R. Huber

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dnešní návštěvu zahajujeme expozicí orchidejí. Tato sbírka je druhově nejbohatší v ČR. I v samotné botanické zahradě patří k nejvýznamnějším. Obsahuje především tropické a subtropické druhy. Přírodní, tzn. botanické, šlechtěné odrůdy a křížence. Některé orchideje lze u nás vidět právě jen tady. Jsou to druhy velmi vzácné. Zvlášť cenné jsou vysokohorské orchideje, pěstitelsky velmi náročné. Jsou tu i ohrožené druhy. Všechny pochází z umělého množení, nikoliv z volné přírody. Areál botanické zahrady postupně vzrůstal. Dnešní podoba vznikla počátkem 50. let. Pokusíme se vám nyní představit pár bonbonků ze sbírky orchidejí pocházejících ze všech světadílů.

Lze tu spatřit i jiné přírodní zajímavosti a rarity. V zimní zahradě je vystaveno 7 kamélií starých asi 200 let. Patří tak k nejstarším v Evropě. Starší je snad jen kamélie v Drážďanech.

Skleníkový areál zahrady velmi zastaral. Na jaře roku 1996 začala velká přestavba skleníků. Nyní se podíváme do skleníku s flórou nejmladšího světadílu, tedy Austrálie.

Přestavba zahrady znamenala tvrdý zásah do biorytmu rostliny. Některé byly na svých místech usazeny i 50 let. Rekonstrukce probíhala za pochodu. Většina rostlin to zvládla bez větších problémů. A omlazení jim prospělo.

V liberecké zahradě je zastoupena i sbírka bonsají. Další významnou sbírkou je kolekce masožravých rostlin. Zajímaví jsou zástupci rodu tučnic.

Na počátku léta v zahradě začaly růst základy a první betonové konstrukce. Každý den musí pracovníci kropit.

Rázem jsme se ocitli v druhohorách. Cykasotvaré jsou archaické nahosemenné rostliny, které ještě nemají květy. Jen samčí nebo samičí klas. Vývojem ještě nedospěly k semeníku. Proto se semena rozvíjí nechráněna, přirostlá k okraji plodolistů. Semena cykasotvarých jsou velká. Zárodek se vyvíjí až po odpadnutí. Klíčící semena australských druhů mají nedozírnou cenu.

Pokračujeme přehlídkou nejpestřejších tropických rostlinných druhů.

V bazénech kvetou přes léto tropické lekníny, jež se vyznačují velkými květy jasných barev nesenými na pevných stopkách. Některé druhy leknínů kvetou jen při přímém oslunění. Noční lekníny se otevřou jen při podmračeném počasí. Ústředním exponátem je největší leknínová rostlina světa. Viktorie. Dominuje nejrozsáhlejším a tematicky nejpestřejším expozicím tropické a subtropické flóry v ČR.

V závěru sezony areálu vévodila ocelová konstrukce nových skleníků, které v době 100. výročí založení zahrady jsou důstojnou oslavou. Po ukončení rekonstrukce bude Liberecká botanická zahrada svými sbírkami i vzhledem chloubou města i celé ČR.

(1996)

Stopáž25 minut
Rok výroby 1996
 ST 4:3
ŽánrDokument