O slípce a smyslu Velikonoc

Stojíme v centru Brna v takzvané Otevřené zahradě, která je zatím ještě více zimní, než jarní. Nicméně ve velikonočním čase, kdy se na toto sváteční slovo díváte, už zde bude jaro v plném proudu.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si křesťané připomínají smrt a vzkříšení Ježíše Krista, o kterém věří, že nebyl pouze člověkem, ale že byl zároveň i Bohem. Božím Synem. Proč však Bůh přišel na tuto Zem? Proč se sám stal člověkem? A proč jeho život musel skončit tak drasticky jak skončil?Odpovědi na tyto otázky asi nikdy plně nepoznáme. Můžeme se k nim snad alespoň trochu přiblížit skrze následující příběh.

Jednou na jaře jsme si s přáteli na brněnské přehradě všimli ve vodě zmítajícího se ptáka. Ukázalo se, že je zamotaný do rybářského vlasce a topí se. Pro znalce doplňuji, že to byla slípka zelenonohá, vodní pták s nápadně nazelenalýma nohama a tmavým peřím. Když jsme se pokoušeli slípku vytáhnout, tak se zoufale snažila dostat se od nás pryč, čímž se ještě víc zamotávala do vlasce a ještě více ztěžovala záchrannou misi. V té chvíli mě napadlo, jak by to bylo fajn, kdybychom jí nějak mohli říct, aby se tak zběsile nemlátila, protože se tím ještě víc zamotává do vlasce. Kdybychom k ní mohli promluvit její vlastní řečí, kdyby něco takového existovalo. Nějak jí vysvětlit, že i když vypadáme opravdu nebezpečně, chceme jí pomoct.

Nic takového se nám jí vysvětlit nepodařilo, takže jsem pro ni musel doplavat, i když se mi do studené hladiny se zelenkavým povlakem upřímně nechtělo.

Na rozdíl ode mě, Bůh měl možnost sestoupit k nám lidem v podobě a způsobem, kterému bychom alespoň trochu rozuměli. Na rozdíl ode mne, Bůh se mohl stát slípkou, tedy vlastně člověkem, a promluvit jazykem a činy, které jsou pro nás lidi srozumitelné.

O Vánocích slavíme, že Bůh se stává člověkem a přichází mezi své stvoření. O Velikonocích oslavujeme, že Bůh, nehledě na naše chyby, otevírá svou smrtí cestu do nebe.

Ale abych dokončil příběh se slípkou. Happy end se nekonal. Sice se mi slípku podařilo vytáhnout z vody, ale vlasec měla spolknutý společně s háčkem. Radši jsme ji odvezli do blízké zoo, kde jsou na podobné případy lépe zařízeni. I když se jim podařilo háček s vlascem vytáhnout, slípka nakonec stejně uhynula. Tak si ji alespoň vycpali.

I my si můžeme být jisti, že naše životy neskončí happy endem. Podobně jako ona slípka, i my všichni zemřeme. Velikonoce jsou však o tom, že za jistotou smrti je ještě naděje. Naděje, že, díky Kristu, smrt není tečkou a jedinou jistotou v tomto životě.

A tak vám, přeji, abyste alespoň něco z této naděje mohli letošní Velikonoce zakoušet.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST HD