Prožít život naplno

Sváteční slovo kněze Zbigniewa Czendlika Velikonoce, Vánoce, fotbalové Euro a olympiáda jsou pro mě letos těmi největšími svátky. Velikonoce skončily, Vánoce jsou před námi. Fotbalové Euro skočilo, olympiáda je před námi. Jsme v takovém sportovním poločase. Jsme v takové přestávce. Já jsem taky v přestávce mezi prvním a druhým setem a sám vím, jak je důležité někdy si tu přestávku udělat, jak je důležité si odpočinout.

Vzpomínám na jednoho profesora, který říkal, že neumíme dobře pracovat, protože neumíme dobře odpočívat. Takže odpočívat je velmi důležité. Sport obecně mám hrozně rád. Začínal jsem na fotbalovém hřišti, kopal jsem jako dítě do všeho, co připomínalo fotbalový míč. Schovával jsem se na fotbalovém hřišti nebo v kostele.

Už jako farář jsem také hrával fotbal, ale pro některé farníky to bylo nedůstojné pro důstojného pána. Tak doufám, že tenis je pro faráře trošku důstojnější.

Sváteční slovo kněze Zbigniewa Czendlika V každém případě sport mě toho hodně naučil. Kromě jiného i to, že je v životě důležité, udělat maximum pro výhru a také umět prohrát. A vždycky když jdu na tenisový kurt nebo jsem chodil na fotbalové hřiště, tak jsem si uvědomoval, jak je důležité nejít tam jen neprohrát, ale důležité je vyhrát.

Mám občas takový pocit, jako bychom se my lidi, křesťané, soustřeďovali na to, abychom ten život nikoliv vyhráli, ale hlavně nepohráli. Že se soustřeďujeme na to, abychom v životě neudělali nic špatného, abychom neudělali hřích. A tak jsme pak velmi často v takové defenzivě a utíkáme před zlem, utíkáme od hříchu.

Já doporučuji: vykašleme se na hřích, na zlo. Otočme ten svůj život o 180 stupňů a nasměrujme ho k tomu dobrému. Když člověk před něčím utíká, tak jakoby za sebe nevidí a může se stát, že zakopne a upadne. Je pravda, že sice nic neuděláme, také nic nepokazíme, ale to myslím si není pro náš život důležité. Otočme ho o 180 stupňů, nasměrujme k tomu dobrému, pozitivnímu a běžme. Pochopitelně že také můžu upadnout, ale vždy to bude následek mého pozitivního jednání nebo konání.

Takže se snažme život prožívat. Já říkám, že vyhraje život ten, kdo ten život prožívá. Můžeme tady žít, žije tady příroda, žijí rostliny, žije tento svět. Pro člověka je to ale příliš málo, pro mě je to příliš málo. To je takový ten veget. To je přesně to, o čem jsem před chvílí mluvil. Sice nic nepokazím, ale také nic neudělám. Můžu si tady života užívat. To jsou pro mě ti, kteří žijí na úkor někoho. Já si myslím, že to vůbec není naším posláním, si života jen užívat, ale naším posláním je, život prožívat, to znamená, žít pro někoho, pro něco nebo jen pro obyčejnou krásu tohoto života.

Sváteční slovo kněze Zbigniewa Czendlika Polský básník Jan Twardowski řekl: „Spěchejme milovat lidi, protože rychle odcházejí“. Když jsem nad tou větou přemýšlel, přišel jsem ke krásnému poznání. Že když budeme jednou na konci, budeme bilancovat, tak nás ty hříchy nebudou mrzet, nebude nás mrzet to špatné, co jsme udělali, pokud jsme byli schopni říct omlouvám se, nechtěl jsem, odpusť. Ale co nás bude mrzet, bude to, že jsme mohli milovat a nemilovali, že jsme mohli pomáhat a nepomáhali, že jsme mohli pohladit a nepohladili, že jsme mohli víckrát říct miluji tě a neřekli. Ať nám příležitost pomáhat a milovat nikdy neuteče. Ať ten svůj život vyhrajeme.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2012
 P ZJ HD