Evropská unie se slevou

Před časem jsem byl pozván na debatu o Evropské unii. Takových debat je spousta. Je to nošení dříví do lesa, ale za prvé, dřeva není v lese nikdy dost. A za druhé, obecenstvo té debaty nebylo z Evropské unie, byli to studenti z americké Filadelfie. Absolutní většina z nich byla v Evropě poprvé v životě. Dramaturgie byla jednoduchá. Dva diskutéři byli pozváni na to, aby Evropskou unii kritizovali. Já tam byl pozván naopak na to, abych ji obhajoval. To mi nebylo proti srsti, protože jsem založením eurooptimista a euromil. Evropské sjednocení považuji za jeden z nejdůležitějších procesů na naší planetě. A o i přesto, že v poslední době nejde dobrým směrem.

Debata probíhala podle očekávání. Kritici poukazovali na to, že Brusel se pořád snaží prosadit něco shora, že je plný nikým nezvolených a doma odstavených politiků. Že evropská byrokracie je přímo děsivá a Evropská unie strašně drahá. Když jsem dostal slovo, řekl jsem, že většinu těch argumentů bych uznal a dokonce bych je dokázal podepsat. Evropská unie je skutečně hodně byrokratická a je skutečně hodně drahá. Jenže je pořád mnohem levnější než válka.

Dějiny starého kontinentu nás učí, že Evropané buď obchodují, nebo válčí. Buď mají ideál, který je spojuje, a kvůli kterému jsou ochotni něco obětovat, anebo se do sebe pustí a potom teče krev potoky. Jak se začalo mluvit o válce, naše obecenstvo, američtí studenti z Filadelfie rázem ožilo, a to proto, že jejich dědové bojovali ve 2. světové válce a jejich otcové byli v armádě během války studené. Tak není od věci připomenout, že evropské sjednocení se zrodilo na troskách 2. světové války Otcové zakladatelé měli křesťanské ideály nikoliv jenom proto, že byli křesťanskými demokraty. Oni skutečně věřili, že odpuštění skutečně otvírá dveře k budoucnosti. Skutečně věřili, že velkorysost otvírá dveře ke spolupráci. Byli přesvědčeni, že pravda vede ke svobodě a svoboda vede k prosperitě. To všechno si mysleli tváři v tvář nové komunistické totalitě, která se na východě právě rodila.

Jenomže víte, jak je to s postupujícím časem, když něco jedna generace prožije, je to pro ni otázka života a smrti. Pro druhou generaci je to pořád ještě silný příběh. Ale zná ho už jen z vyprávění. Pro třetí generaci už je to jen tradice, která může být i v něčem dobrá, ale většinou je zbytečná.

Právě tohle je podstatná věc Evropské sjednocení se týká každé generace Evropanů, ať to chceme, nebo ne. Česká republika je uprostřed Evropy. Máme tady dokonce místo, které bylo ještě za Rakouska spočítáno jako zaručený střed kontinentu. Říká se mu věčné místo. Tak je zajímavé, že právě kolem něj se zrodilo tolik euroskepticismu. Částečně je to proto, že Evropská unie skutečně potřebuje reformu a částečně proto, že my Češi jsme rození skeptici. Bylo by ale pošetilé vyhodit drahokam jenom proto, že je zaprášený a vykazuje drobné vady. Evropská unie je totiž hodně dobrý nápad, který nemá alternativu stejně, jako nemají alternativu křesťanské ideály těch, kdo ji kdysi zakládali. Takže ta strašně drahá Evropská unie je nakonec mnohem levnější než důsledky jejího rozpadu. Znáte přece ten starý vtip: nechci slevu zadarmo. Myslím, že tahle sleva by zadarmo nebyla.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST HD