Cesta ke štěstí

Dobrý den, jak se máte? Vy se nemáte dobře? Nebo se máte dobře? Tak mám pro vás dobrou zprávu, že pravděpodobně se dobře máte. Jste velice úspěšný člověk a ani si to neuvědomujete. Jste na konci rodové linie, které předcházeli šikovní lovci, kteří měli obrovské štěstí, sběračky, které byly šikovné, potom ve středověku různí lidé, kteří žili na venkově, nebo ve městě, odolávali infekční chorobám, měli děti a zplodili další generaci.

Na konci této linie stojíte vy. Tak se máte dobře. To, co vám pomáhalo a vašim předkům, tak byly nejen schopnosti a dovednosti, ale paradoxně také víra v Boha, schopnost se modlit, meditovat. Podle statik se ukazuje, že lidé, kteří se pravidelně modlí a kteří meditují, tak mají jiné uvažování, jinou biochemii mozku a ta pomáhá lidem nejen prožívat subjektivně krásné pocity, ale mít i lepší vztahy ke svému okolí, celkovou spokojenost, a je také běžné, že lidé, kteří věří v něco, co je silnější než oni, něco co je nad nimi, tak mají také pevnější rodinné vazby a mají více dětí.

Věřit v Boha se velice vyplatí. Týká se to paradoxně nejen křesťanů, ale věřících obecně a týká se to také paradoxně také ateistů. Ateisté si kladou otázku, jestli existuje, nebo neexistuje Bůh, a dost často popírají pouze teizmus.

Je paradoxní, že v antickém světě byli právě křesťané považováni také za ateisty, protože to byli lidé, kteří popírali oficiální existenci Boha, a odmítali se klanět oficiálním antickým bůžkům. Tak se žáci jednou ptali Mistra, jaký je Bůh? A Mistr se slovy, že to, co je důležité, je očím neviditelné, nechal žákům zavázat oči a nad ně nechal přivést velkého slona. První žák objal slonovi nohu a zvolal: Bůh je obrovský pilíř, díky kterému stojí náš svět na pevných základech. Druhý žák objal slonovi chobot a zvolal: Mistře, už to chápu. Bůh je mocný a velký had, ale jeho začátek a konec je neuchopitelný. Třetí žák objal slonovi ucho a zvolal nadšeně: Mistře, už to mám. Bůh je obrovský lotosový květ. Takový květ, který má své kořeny v bahně a nahoře nese krásné, bílé a voňavé květy.

Platon jeskyně, Schrödingerova kočka, Einsteinova teorie relativity, od té doby uběhlo pod mostem už hodně vody a lidé hledají dál. Někteří nacházejí. Ale víra zůstává pořád stejná. Duchovní praxe, meditace, nebo modlitby mění biochemii mozku desítek generací a tito lidé mají nejen lepší pocity a lepší vztahy k okolí, ale celkově lepší životní spokojenost. Existuje tady nějaký plán.

Také vám už bylo 40 nebo 50 nebo 60 let? A také jste si všimli, že už na autobus nedoběhnete tak rychle? Sport už není to, co bývalo, tak tady existuje určitá duchovní cesta, která je i pro vás. Ta cesta je krásná, stejně krásná, jako jsou krásné vaše představy o této cestě. Jste ve skutečnosti úspěšní lidé, jste na konci rodové linie mnoha úspěšných lidí a generací před vámi. Takže pokud se vás někdo zeptá, jak se máte, tak se ve skutečnosti máte dobře a nemáte se na co vymlouvat.

Takže, jak se máte? Máte se dobře?

Stopáž5 minut
Rok výroby 2017
 ZJ ST HD