O prázdných krabicích

Jaroslav Maxmilián Kašparů

Klikněte pro větší obrázekDoc. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr. h. c., jako spisovatel známý též pod autorským jménem Max Kašparů (narozen 14. května 1950 Žirovnice) je český psychiatr, pedagog, premonstrátský diakon a esperantista. Působí v Pelhřimově. Je autorem duchovní literatury a externím spolupracovníkem Českého rozhlasu, kde pravidelně vystupuje v pořadu Jak to vidí.

O prázdných krabicích

Četl jsem soudničku, která pojednávala o případu mladé vedoucí prodejny elektrospotřebičů. Tato elegantní dáma prodávala zboží, ale krabice, ve kterých bylo zabaleno, si ponechávala a ukládala je zpět do skladu. Když přišel do prodejny podnikový kontrolor na inventuru, měl oči spíše pro mladou paní vedoucí, než pro sklad jejího zboží. Prošel sice celým skladem, udělal soupis všech krabic, ale protože byl líný, do žádné z nich se nepodíval. Zvláště ne do těch horních, které už byly dávno prázdné, ale tržba za ně skončila v kapse paní vedoucí.

Když jsem si tuto soudničku přečetl, cosi mi připomínala. Nás a časy, ve kterých žijeme. Žijeme v době, která miluje povrchnost. Povrchní vzdělání, povrchní zábavu, povrchní vztahy. O těch lidských vztazích povrchních už ani nemluvím.

Pojďme k jednotlivostem. Následkem povrchního vzdělání je skutečnost, že řada občanů ověnčených maturitním vysvědčením má problémy s běžnou mezilidskou komunikací. Všeobecný rozhled, nebo znalosti českého pravopisu dělají spoustě maturantům a i některým vysokoškolákům dost značné problémy. Následkem zalíbení si povrchní zábavy bylo vymření komiků v Čechách. Komik totiž potřebuje inteligentní obecenstvo, protože sám produkuje inteligentní humor. Nepotřebuje uměle dodaný smích. Bavič, ten to má jednodušší. Přijde na jeviště, řekne pár vulgárních slov a davy šílí. Davy pochopily.

Všechny povrchnosti mají 3 důvody. První je nenáročnost hledání pravdy a smyslu věcí. Denně procházíme nejrůznější skladiště světa. Máme možnost podívat se do jejich obsahů, ale neděláme to. Jsme nenároční. Jsme líní asi jako ten kontrolor, ale stačí nám, co je napsáno na krabici. Stačí nám, jaký má název a nezajímá nás, jaký je její obsah. Proč hledat? Druhým důvodem naší životní povrchnosti je lenost. Proč stoupat po žebříku vzhůru? Proč se namáhat, když o obsahu krabic nás poučí sličná paní vedoucí v podobě společenských celebrit už tam dole pod regálem. Třetím a posledním důvodem životní povrchnosti je strach riskovat. Mohlo by se nám stát, že při otevření krabice objevíme pro nás zatím neznámou pravdu. Museli bychom se s ní bez pomocí druhých lidí nějakým způsobem vnitřně vyrovnat.

Vraťme se ale do skladu a vezměme si příklad z paní vedoucí a pana kontrolora. Abychom až jednou na konci života nedělali inventuru a nezjistili jsme, že náš život byl nenaplněnou prázdnou bezobsažnou papírovou atrapou.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST HD