Ilonka Maděrová uštědří políček a nadějný kůň Vehement poběží první jarní dostih. V hlavní roli bývalého západního pilota Maděry Martin Dejdar (2008). Dále hrají: J. Hubinská, H. Vagnerová, F. Cíl, F. Tomsa, Z. Fric, R. Kalvoda, V. Chalupa, J. Wehrenberg, J. Zdeněk, M. Hádek, J. Schmitzer, D. Suchařípa, O. Brousek ml., S. Laurinová a další. Scénář J. Stránský a H. Bočan. Kamera V. Holomek. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Velká výročí, osudová data naší historie. Osmičková léta, která změnila životy předků i životy naše, si připomeneme rovněž oblíbeným seriálem České televize, jenž je plný napětí, dobrodružství a pohnutých lidských osudů uprostřed historických a společenských zvratů. Seriál renomovaných tvůrců – autora Jiřího Stránského a letošního jubilanta, režiséra Hynka Bočana (*29. 4. 1938).

Rozsáhlá televizní sága vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících: od dramatického, politicky i lidsky konfliktního osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, přes únorový převrat roku 1948 a následná padesátá léta plná politické zvůle a bezpráví, uvolnění let šedesátých, srpnovou okupaci v roce 1968 a nástup normalizace v letech následujících – až po konec osmdesátých a počátek let devadesátých, kdy padl komunismus a přišla vytoužená svoboda.

Na jaře 1969 potkal Maděra (M. Dejdar) ve Varech na závodišti svou dávnou lásku Hanu Kučerovou, nyní Kalhofenovou von Nissen (S. Laurinová). Má tu také koně, a i když ví, že jí Maděra zabil bratra, její vzpomínky na dávný vztah jsou velmi vřelé. Maděra je v rozpacích, setkání dělá starosti také jeho ženě Ilonce (J. Hubinská). Jinak politicky přituhlo: Kérly (J. Teplý ml.) si odskákal svou žalobu na Varšavskou smlouvu, dostal výpověď a odjel kamsi měřit vodu. Jerry (J. Wehrenberg), zoufalý ze ztráty rodiny, na popud všech kamarádů začne uvažovat o vstupu do strany, aby tak zachránil statek před novým předsedou a úplným zničením. Absurdity se vrší: v téže době se Brabenec (O. Vlach) – definitivně odevšad vyhozený – nastěhoval k Jerrymu. Nejhorší ale je, že „oni“, znova se etablující stranický režim, vědí všechno, co se na statku šustne. Někdo, kdo je statku velmi blízký, donáší. Kůň Vehement ve Varech je v nejlepší formě a je favoritem první jarní ceny, na niž se všichni svatoštěpánští i s Benem (J. Kraus) vypraví.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrSeriál