Na svatoštěpánský statek přijede milá návštěva, kdysi mukl, nyní britský občan Beno Kleibl. V hlavní roli bývalého západního pilota Maděry Martin Dejdar (2008). Dále hrají: J. Hubinská, H. Vagnerová, J. Kraus, F. Cíl, F. Tomsa, J. Wehrenberg, J. Zdeněk, R. Kalvoda, Z. Fric, J. Teplý ml., V. Chalupa, P. Špalková, J. Schmitzer, V. Jeníková, O. Brousek ml., J. Kraus a další. Scénář J. Stránský a H. Bočan. Kamera V. Holomek. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Velká výročí, osudová data naší historie. Osmičková léta, která změnila životy předků i životy naše, si připomeneme rovněž oblíbeným seriálem České televize, jenž je plný napětí, dobrodružství a pohnutých lidských osudů uprostřed historických a společenských zvratů. Seriál renomovaných tvůrců – autora Jiřího Stránského a letošního jubilanta, režiséra Hynka Bočana (*29. 4. 1938).

Rozsáhlá televizní sága vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících: od dramatického, politicky i lidsky konfliktního osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, přes únorový převrat roku 1948 a následná padesátá léta plná politické zvůle a bezpráví, uvolnění let šedesátých, srpnovou okupaci v roce 1968 a nástup normalizace v letech následujících – až po konec osmdesátých a počátek let devadesátých, kdy padl komunismus a přišla vytoužená svoboda.

Štěpánští studují Smetanovu operu Braniboři v Čechách. Nebudou ovšem zpívat, ale s o to větším elánem recitovat. Ševčík (P. Nový) ukradl na náměstí náklaďák a chystal se přejet na lesní cestě Kandovu Mirku (V. Jeníková), protože chtěl Kandu (J. Schmitzer) připravit o nejbližšího člověka. Naštěstí se mu to nepodařilo. A pak mu Hejl (R. Holub) prozradil, že v Ševčíkově zatčení nemá prsty Kanda, ale Putna (J. Lábus). Ševčík začíná Putnu promyšleně psychicky týrat. Maděra (M. Dejdar) a Jerry (J. Wehrenberg) vyjednají v Karlových Varech na státním závodišti přípravu svých dvou koní, na jaře s nimi chtějí závodit. Na statek přijíždí milá a nečekaná návštěva, jejíž přítomnost poněkud zmírní ostatní nepříznivé zprávy a okolnosti, které se za okupace jen množí. Pobyt dočasných vojsk na našem území schválí nejvyšší zastupitelé země a leckterého obyvatele Svatého Štěpána napadá myšlenka na emigraci.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrSeriál