Svatoštěpánští kladou okupaci spojeneckých vojsk typicky český odpor: ochotnicky nastudují Sabinovy Branibory v Čechách. V hlavní roli bývalého západního pilota Maděry Martin Dejdar (2008). Dále hrají: J. Hubinská, H. Vagnerová, F. Cíl, F. Tomsa, J. Schmitzer, Z. Fric, J. Zdeněk, R. Kalvoda, J. Wehrenberg, J. Teplý ml., V. Chalupa, P. Špalková, V. Jeníková, R. Rychlá, J. Lábus, P. Nový a další. Scénář J. Stránský a H. Bočan. Kamera V. Holomek. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Velká výročí, osudová data naší historie. Osmičková léta, která změnila životy předků i životy naše, si připomeneme rovněž oblíbeným seriálem České televize, jenž je plný napětí, dobrodružství a pohnutých lidských osudů uprostřed historických a společenských zvratů. Seriál renomovaných tvůrců – autora Jiřího Stránského a letošního jubilanta, režiséra Hynka Bočana (*29. 4. 1938).

Rozsáhlá televizní sága vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících: od dramatického, politicky i lidsky konfliktního osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, přes únorový převrat roku 1948 a následná padesátá léta plná politické zvůle a bezpráví, uvolnění let šedesátých, srpnovou okupaci v roce 1968 a nástup normalizace v letech následujících – až po konec osmdesátých a počátek let devadesátých, kdy padl komunismus a přišla vytoužená svoboda.

Maděra (M. Dejdar) si díky uvolnění v 60. letech mohl splnit svůj sen – chová jezdecké koně a spolu s rodinou žije poměrně spokojeným životem. Oba synové studují, Ivanka (H. Vagnerová) pracuje v místní knihovně a zamilovala se do Harryho. Zatímco Maděrovi před spaním řeší všední starosti, vojska „spřátelených armád“ se chystají přepadnout republiku. V noci na 21. srpna 1968 vjedou tanky až na dvůr. Celá země je otřesena. Lidé ve Štěpáně prožívají okupaci neméně bolestně a protestují. Nejaktivnější je Jerryho Jana (P. Špalková), která vozí materiály ministru Brabencovi (O. Vlach) do Prahy. Aktivitou vyniká i Hejl (R. Holub), ač by tomu člověk nevěřil. V tom zmatku zločinec Ševčík (P. Nový) málem uskuteční svou pomstu, ale je otázka, jestli ji směřoval k tomu pravému člověku. Rodinný rebel, student gymnázia Dan (F. Cíl), chystá nebezpečnou akci na vlastní pěst.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrSeriál