Portrét významného českého a německého lékaře a autora světoznámé Vojtovy metody v léčbě dětí s omezeným pohybem, od jehož narození zítra uplyne 100 let (1993). Scénář a režie M. Šandová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Významného dětského neurologa proslavila jeho pohybová metoda úspěšně používaná při léčbě dětí s dětskou mozkovou obrnou. Své disciplíně se věnoval již od roku 1948, kdy nastoupil jako asistent na neurologické klinice prof. Hennera. V šedesátých letech působil na Fakultní poliklinice na Karlově náměstí, kde se ve svých seminářích zabýval právě problematikou pohybově postižených kojenců a dětí. V roce 1968 zvolil odchod do zahraničí a podařilo se mu uplatnit na Ortopedické klinice v Kolíně nad Rýnem. Od roku 1975 vykonával posledních dvacet let své lékařské praxe v mnichovském Dětském centru, kde ho také štáb České televize zastihnul v plné práci. Za svůj život vydal V. Vojta více než 100 vědeckých prací a jeho knihy byly přeloženy do mnoha světových jazyků. V roce 2000 mu byla z rukou Václava Havla, bohužel již posmrtně, propůjčena medaile Za zásluhy. O jeho vědecký odkaz pečuje Mezinárodní Vojtova společnost se sídlem v Mnichově, která šíří znalosti jeho slavné metody do zemí celého světa.

Osobitý rodák z jižních Čech, dětský neurolog MUDr. Václav Vojta, se proslavil objevem nového principu rehabilitace hybných poruch, právem označovaného jeho jménem Vojtova metoda. Od roku 1968 žije v Německu, kde dlouhá léta vedl rehabilitační oddělení unikátního komplexu Kinderzentrum v Mnichově. Dodnes, ačkoliv je ve svém věku již „pracujícím důchodcem“, jezdí k němu s nadějí rodiče i z okolních zemí. Jeho portrét pro cyklus GEN natočila režisérka Marie Šandová.

Stopáž15 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrDokument