Ohlédnutí za historií výroby piva ve Velkých Popovicích (1997). Režie P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ve filmovém archivu se vedle záznamů různých historických událostí, portrétů osobností a vůbec snímků všeho druhu nacházejí i četné filmy na téma jak se co dělá. Je na nich zachycena dávná výroba šněrovadel, automobilových karosérii, čokolády, plynu, letadel… a mnoha dalších věcí. Hned tři filmy pojednávají o výrobě piva – a tak tomuto nápoji, který zajímá valnou část národa, věnujeme tento pořad.

Zajímavé je, že všechny tři filmy byly natočeny v jediném pivovaru – ve Velkých Popovicích. Nejstarší „pivní“ film je z poloviny dvacátých let minulého století, nejmladší (nazvaný Tekutý chléb) z roku 1934. Pivovar, založený továrníkem a smíchovským starostou Ringhofferem, si natočení filmu objednal k 60. výročí existence. Na filmových záběrech je zachycen celý tehdejší výrobní postup od česání chmele a výroby sladu až po stáčení hotového piva do sudů a láhví. Od té doby se mnoho změnilo – pivo se sice stále vaří ze sladu, chmele a vody, ale veškerá technická zařízení jsou mnohem modernější a také výkonnější. Například stáčírna láhví pracuje dnes šestnáctkrát rychleji!

Jak je v našem cyklu zvykem, celý výrobní proces, zachycený na starých filmech, budeme neustále porovnávat se záběry, které jsme v pivovaru natočili my.

Stopáž20 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrDokument