Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V tomto pořadu si opět připomeneme pár filmů, které byly natočeny na Slovensku, v dobách, které už jen málokdo pamatuje. V první části pořadu to vlastně ani nebudou filmy, jen velmi krátké snímky z různých týdeníků z let 1928 až 1937:

1) Záběry zcela zamrzlého Dunaje v Bratislavě v zimě 1928 a snímky sněhové kalamity v bratislavských ulicích na začátku roku 1929.
2) Slavnostní křest hlídkové lodi „President Masaryk“. Loď byla spuštěna na vodu 19. října 1930 ve Státní loděnici v Komárně.
3) Tři šoty z týdeníků z roku 1937 – filatelistická výstava v Bratislavě, záběry z Košic a slavnost biřmování před kostelem sv. Františka z Assisi v obci Detva.

Starodávné kroje a církevní slavnost u kostela, tentokrát ve Ždiaru, uvidíte i v „hlavním“ filmu tohoto pořadu, nazvaném „Neděle pod Tatrami“. A navíc ještě krajiny pod Vysokými Tatrami, život na tatranské salaši a záběry lidí ze Štrby, Važce a Ždiaru. Obrazově zajímavý a dosud neznámý film natočili filmaři z Prahy: režisér František Rejlek s kameramanem Mirko Wagnerem. Třetím autorem filmu, natočeném pravděpodobně v roce 1938, je hudební skladatel Eduard Ingriš.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2011
 P ST 4:3
ŽánrDokument