Střílejte na pianistu

Od koncertního křídla k barovému pianu podsvětí. Charles Aznavour v hlavní roli slavného francouzského filmu noir (1960). Film uvádíme k uctění památky slavného šansoniéra. Dále hrají: M. Duboisová, N. Bergerová, A. Remy, M. Mercierová a další. Režie Francois Truffaut

Francouzský film noir vznikl jako pocta americkému žánru tohoto filmu, včetně osobitého tvůrčího uchopení s kořeny, které tkví v historii francouzské kinematografie.

Ústředním hrdinou je na první pohled křehký a zranitelný Charlie, známý jako Edouard, kdysi velmi nadějný klavírista, který nyní sedí u piana – klimpru, jak se ozývá v dobovém, poeticky – noirovském stylu Truffautova jazyka. Muž unavený životem, ve kterém stále ještě nevyhasla touha po naplnění dávných tužeb, muž prchající před minulostí i gangstery. Typická noirovská postava, pohybující se v noci, v dešti, bělost sněhu, která do sebe vpíjí krev nevinné oběti. Málomluvní muži v baloňácích, skrývající zbraně i černé úmysly.

Truffaut adaptoval knihu Davida Goodise z edice Série noire, kde vycházely romány amerických spisovatelů kriminálního žánru. Goodisův příběh slouží jako rámec, ve kterém zaznívají nejen francouzské šansony, ale i Truffautovy autobiografické tóny.

Charles Aznavour
zpěvák

Charles Aznavour

* 22. 5. 1924

† 1. 10. 2018


Francois Truffaut
režisér

Francois Truffaut

* 6. 2. 1932

† 21. 10. 1984


Originální názevTirez sur le pianiste
Stopáž78 minut
Rok výroby 1960
 )D( ST HD
ŽánrFilm