Yves Montand jako Artur London a jeho zážitky z období politických procesů 50. let vrcholící příjezdem okupačních vojsk v roce 1968. Francouzsko-italské drama (1970). Dále hrají: S. Signoretová, G. Ferzetti, L. Szabó, J. Bouise a další. Režie Costa-Gavras

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Film Doznání vznikl podle slavné stejnojmenné knihy Artura Londona. Zachycuje autentické svědectví jednoho z protagonistů monstrprocesu se „spikleneckým centrem“ Rudolfa Slánského v listopadu 1952. Přesvědčený komunista, interbrigadista, účastník francouzského Hnutí odporu (krycí jméno Gérard) a posléze náměstek ministra zahraničních věcí, v knize popisuje své zážitky a nový náhled na komunistickou stranu. Je ironií osudu, že rukopis knihy přivezl London do Prahy v den, kdy sem vjely sovětské tanky. Kniha nicméně v roce 1969 vyšla, ale film – jehož realizace u nás byla již domluvena – se musel nakonec točit ve Francii.

Československou premiéru měl film až 17. ledna 1990 v kině Praha za účasti Jorge Sempruna, Costy-Gavrase, Yvese Montanda a Lise Londonové.

(Filmový přehled 1990/7)

Yves Montand
šansoniér a herec

Yves Montand

* 13. 10. 1921

† 9. 11. 1991

Proslulý šansoniér a francouzsko-italský herec, jeden z nejpopulárnějších zpěváků ve Francii a jeden z partnerů Édith Piaf.


Originální názevAveu, L’
Stopáž134 minut
Rok výroby 1970
 )D( ST HD
ŽánrFilm