O cestě proslulé české písničky světem v našich i zahraničních pořadech (1995). Scénář A. Krausová a M. Vaněk. Kamera V. Malý. Režie M. Sobota

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Škoda lásky je ve světě zřejmě nejznámější česká píseň, která se stala velmi oblíbenou v mnoha zemích během 2. světové války. Složil ji v roce 1927 Jaromír Vejvoda jako instrumentální skladbu a hrál ji se svým orchestrem pod názvem „Modřanská polka“. Do dnešní podoby ji upravil skladatel o dva roky později, kdy skladbu otextoval Václav Zeman a nazval Škoda lásky. Tehdy také vykročila na svou uměleckou pouť po koncertních pódiích i tanečních sálech v blízké i daleké cizině. Nezalekla se ani moře, když přeplula doslova všechny oceány. V roce 1938 ji německý harmonikář Will Glahé přetavil do německé verze pod názvem Rosamunde. Těsně před válkou zakoupil práva pro americký trh Shapiro Bernstein a píseň vydal pod jménem Beer Barrel Polka, upravili ji Lew Brown a Wladimir Timm včetně anglického textu a názvu. Americký generál a pozdější prezident Dwight Eisenhower o ní řekl, že pomohla vyhrát druhou světovou válku.

V pořadu sledujeme její cestu v našich i zahraničních filmových a televizních ukázkách, v nejrůznějších provedeních našich i zahraničních kapel. Provázejí je vzpomínky těch, jejichž život poznamenala. A tak se o ně s námi podělí stálý textař skladatele Jaromíra Vejvody, jeho syn Josef, hrdina letecké bitvy o Anglii generál Alois Šiška, zahraniční dopisovatel Karel Kyncl, Miroslav Horníček, divadelní a filmoví režiséři.

Stopáž39 minut
Rok výroby 1995
 ST 4:3
ŽánrDokument