Chat

host

Váš pedagog

Záznam chatu z pondělí 30. března 2020

Pavel: „Jak se správně pracuje s kružítkem?“

Váš pedagog: „Zkuste např. zde: https://clanky.rvp.cz/clanek/r/ZBAAC/18995/METODY-PRACE-V-GEOMETRII-NA-1-STUPNI-ZS-RYSOVANI.html/“

V. Z.: „Dobrý den, zajímalo by mne jak postupovat v případě, že bychom chtěli dítě (budoucího prvňáčka) umístit do školy mimo spádovou oblast, kde nemáme jistotu, že bude přijato. Máme pro jistotu provést zápis i na ZŠ v naší spádové oblasti? Je vůbec dovolen zápis na dvě ZŠ zároveň? Děkuji mnohokrát za odpověď.“

Váš pedagog: „Podrobná informace k zápisům je zveřejněna zde: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/opatreni-k-zapisum-do-zs-pro-skolni-rok-2020-2021. Zápisy budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole.Je možné dítě přihlásit na jakoukoliv základní školu. Přihlášení na více škol zákon nevylučuje, ale není to příliš vhodné, protože pak mají školy nesprávnou představu o počtu přihlášených žáků a proto mlže být skutečná organizace tříd odlišná od toho, jaká byla původní představa. Určitě je nutné oznámit řediteli školy, že bylo dítě přijaté na jinou školu.“

Michálková: „dobrý den, dotaz na materiály. V rozvrhu jsou dopředu napsané pomůcky a ke stažení soubory. Ale někdy jsou potřeba podklady, které zminujete v pořadu a odkazujete se na web. Prosím o odkaz na jakém webu najít materiály a také prezentace, které se probírají v pořadu. děkuji“

Váš pedagog: „Zkuste tyto stránky https://nadalku.msmt.cz/cs/vzdelavaci-zdroje/prurezove/ucitelka. V tmavém pruhu vlevo je přehled předmětů a po odkazy jsou ke stažení další materiály pro matematiku, český jazyk, vlastivědu i přírodovědu.“

Petr veselý: „Já to trochu jednodušším proč jině děti jiný.“

Váš pedagog: „Máte pravdu, pro některé děti může být vzdělávací obsah ve vysílání lehký, pro jiné je zase akorát.“

Petr veselý: „Proč tam máte jenom stejní učitelky.“

Váš pedagog: „Postupně se vytváří tým "televizních" učitelů a učitelek, které již umí čím dál tím lépe učit prostřednictvím vysílání děti doma. Bylo by nemožné mít pro každé vysílání jiným tým učitelů. Věřte, že to vůbec není jednoduché.“

Kateřina: „Dobrý den, mám syna v první třídě. Paní učitelka zadává jednou týdně jaké stránky v učebnicích a písance máme udělat. Víc podpory od paní učitelky nejde. Za minulý týden jsme měli doma udělat 7 stránek písanky, 7 stránek matematiky, 7 stránek Slabikáře, 4 stránky PS k Slabikáři a 2 stránky Prvouky. Ohradila jsem se, že je učiva moc a látku s dalším starším žákem a prací z domova nezvládám. Byly nám odpuštěny 2 stránky písanky a 2 stránky Slabikáře s tím, že je to víkendové učivo. Je možné, aby paní učitelka mohla zadat takové množství učiva? Dle stránek školy vím, že druhá paní učitelka zadává třetinovou domácí práci. Ve škole nechali komunikaci jen mezi mnou a paní učitelkou. Je možné to řešit i jinak? Děkuji za odpověď.“

Váš pedagog: „Škola by měla mít, po více jak 14ti denní dosavadní zkušenosti s výukou na dálku, nastaven společný systém pro zadávání úkolů, a to jak po stránce technické, tak i z hlediska objemu zadávaného učiva. Také by měl být nastaven systém pro hodnocení práce žáků. Bez posouzení celkového kontextu nelze říci, zda ve Vašem případě je objem učiva příliš velký nebo ne. Zcela jistě ale je možné řešit komunikaci z rodinou žáka více interaktivně a častěji, než jednou týdně.“

martin: „budou se moc žáci domluvit s paní učitelkou přes vocapt.“

Váš pedagog: „Ano, je to jeden z možných způsobů komunikace.“

Jitka: „Dobrý den, jak zo vzhledem k situaci bude se zapisy do MŠ, co mají být příští měsíc? Na stránkách školky krom termínu nejsou žádné informace. Jde mi hlavně jestli se máme domluvit s Mudr. na nějakém bezkontaktním předání potvrzení, že dítě může navštěvovat MŠ (splněna očkování)..“

Váš pedagog: „Zápisy do MŠ budou probíhat v první polovině května. Samozřejmě bude upřednostněna "bezkontaktní" podoba zápisu, elektronicky nebo poštou.“

Milada: „Dobrý den, bráni současný stav vyšetření předškolní zralosti v poradně? Díky vyhlášení nouzového stavu byla poradna odložena. Jak postupovat, když nebude vyšetření provedeno ani do termínu zápisu (syn narozen v srpnu). Děkuji“

Váš pedagog: „Provoz poraden nebyl přerušen. Pokud nebudete mít posouzení z poradny k dispozici do doby zápisu, přesto žádost o zápis podejte. Vedení školy správní řízení o zápisu přeruší do doby doručení posouzení z poradny.“

Hana Hulanová: „Dobrý den, děkuji za informace k dětem předškolního věku. Můžete, prosím, do chatu shrnout, co je pro dítě důležité, čemu se máme doma společně věnovat? Jak dlouho by měl můj syn (4 roky) vydržet u činnosti? Přeji hezký den všem dětem, jejich rodičům i učitelům.“

Váš pedagog: „Doba udržení pozornosti malých dětí je různá, přizpůsobujte dle situace, zařazujte přestávky na protáhnutí těla. Jako činnosti zkuste např.: • Věnujte dítěti soustředěnou pozornost – při rozhovoru s ním se nezabývejte jinou činností, dejte mu najevo zájem, trpělivě je vyslechněte, projevujte vstřícnost a přívětivé chování. • Vyprávějte dítěti a čtěte mu – televize či video nenahradí lidské slovo a osobní kontakt. • Pověřujte dítě drobnými úkoly a domácími pracemi – pěstujte tak jeho samostatnost a zodpovědnost, rozvíjíte i motoriku. • Rozvíjejte poznání z oblasti života lidí, zvířat i rostlin – vedle obecné informovanosti rozšiřujete i jeho slovní zásobu. • Vybírejte vhodné hry a činnosti, sami se do nich zapojte – stavebnice, skládanky, dějové obrázky i práce s drobným výtvarným materiálem rozvíjejí poznání a tvořivost. Vaše účast posiluje citovou zralost dítěte. • Upevňujte prostorovou orientaci a pojmy nahoře, dole, vlevo, vpravo, vpřed, za – výrazně to ovlivňuje základy psaní, čtení a počítání. • Dbejte na vhodné pohybové aktivity a zdravé stravování – příroda je velká tělocvična, prospěje i vám. • Trénujte změny denního režimu související se školní docházkou – ranní vstávání, odbourávání odpoledního spaní, čas pravidelného ukládání k večernímu spánku zmírní každodenní stres pro děti, zákonné zástupce i pedagogy, připravujte dítě na to, co ho čeká nového v době školní docházky. • Vytvářejte sociální situace, kdy se dítě učí jednat s jinými lidmi - uplatňovat základní společenská pravidla při jednání s lidmi, vyřizovat drobné vzkazy, nebát se komunikace ve známém prostředí apod.“

karel: „dájí se uložit úkoly z učítelky do počítače.“

Váš pedagog: „Ano, všechny materiály lze stáhnout a uložit do počítače.“

martin: „je nějaká aplikace kde se můžeme skenovat svoje úkoly.“

Váš pedagog: „Nejjednodušší je nainstalovat aplikace do mobilu. Na webu je mnoho článků s náměty na aplikace podle typu mobilu. V nouzi lze úkol jednoduše vyfotit.“

Hana Hulanová: „Děkuji za odpověď. Některá doporučení mi připadají vhodná až pro děti těsně před vstupem do základní školy (odbourávání odpočinku, nácvik před, za, ..., komunikace s jinými lidmi). Je to tak?“

Váš pedagog: „Ano, je to tak. Jsou to doporučení především pro předškoláky. Ale je vhodné je přiměřeně vyžít i pro mladší děti.“

Tomáš Maňovský: „Dobrý den pane Pohořelý bude prosím aji vyučování anglického jazyka??“

Váš pedagog: „Angličtina je součástí ostatních předmětů a je také o přestávkách.“

Diana: „Dobrý den, bylo by možné tu básničku z hodiny 1.ročníku vysílané nyní dát do přílohy k materiálům? Děkuji DK“

Váš pedagog: „Děkujeme za podnět, pokusíme se zajistit.“

Marta: „Dobrý den mám dceru které je 11 a potřebuje se naučit sčítání a odčítání desetinných čísel tak bych prosila jestli byste to nemohli dát do televize český jazyk pro 5.třídu“

Váš pedagog: „Český jazyk pro 5. třídu je každé pondělí a čtvrtek. Práce s desetinnými čísly je také v plánu.“

marek: „víte kdy by měly se přibližně otevřely zase školy.“

Váš pedagog: „Zatím se předpokládá na přelomu května a června.“

Marie Boccou Kestřánková: „Dobrý den, pane Pohořelý, moc Vás zdravím a moc děkuji za daný pořad, spec.za češtinu. Jsme rodina žijící v zahraničí a ocenila bych pro svoje děti, kdyby něco takového existovalo i po pandemii. Poprvé cítm v zahraničí opravdovou podporu výuky češtiny. Zdraví a děkuje MBK P. S. Poklona před paními učitelkami. Radost sledovat jejich výbrně provedenou práci. Bravo!“

Váš pedagog: „Přeji pěkný den do českých škol v zahraničí i do rodin. Děkujeme za uznání, je skvělé, že pořad plní svůj cíl nejen v ČR, ale i v zahraničí. Jednotlivé vyučovací hodiny je možno sledovat i na iVysílání České televize, kdykoliv později.“

Teodora šimonková: „Prosím vás a už jsem ve škole učíme vyjmenovaná slova po s“

Váš pedagog: „Ano, školy mohou mít obsah učiva časově posunutý.“

SABINA SOKOLOVSKA: „dobry den mohu se zeptat kde ty materialy najdu dekuji sabina“

Váš pedagog: „Zde je adresa: https://nadalku.msmt.cz/cs/vzdelavaci-zdroje/prurezove/ucitelka“

marek: „existuje více pořadů o učení“

Váš pedagog: „V odpoledních hodinách jsou vzdělávací pořady pro 2. stupeň ZŠ.“

Smetanová: „Dobrý den, kde najdeme tu hru, kterou právě hrají děti 4. ročníku. Děkuji“

Váš pedagog: „Materiál připravený paní učitelkou je zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy/. Další materiály jsou zd: https://nadalku.msmt.cz/cs/vzdelavaci-zdroje/prurezove/ucitelka/cestina/4-5-rocnik/3-tyden-vyjmenovana-slova-po-v.“

marek: „co mám dělat když si nevím rady.“

Váš pedagog: „Asi nejlepší je zeptat se rodičů, sourozence, kamaráda, nebo přímo svého učitele nebo učitelky, určitě poradí.“

Tomková Jana: „Dobrý den, jsem matkou dcerky, která chodí do 3.třídy. Neovládám Anglický jazyk a tím pádem nemohu pomoc s úkoly. Ráda bych se zeptala, jestli neuvažujete o zavedení výuky tohoto jazyka v učitelka :-). Děkuji a s pozdravem Tomková“

Váš pedagog: „Angličtina je součástí ostatních předmětů, např. přírodovědy. Je také zařazena o přestávkách mezi vyučovacími hodinami.“

marek: „ale co když nemám příležitost.“

Váš pedagog: „Nějaký způsob, jak zavolat nebo napsat vyučujícímu, by měl existovat.“

Anežka: „Po jaké hodině bude hudební výchova.“

Váš pedagog: „Zatím přesně nevím, ale bude zařazena podobně jako cvičení.“

maxik: „proc se mnění děti“

Váš pedagog: „Děti se mění podle toho, jak se mohou účastnit vysílání.“

KAREL BUBENÍK: „JAK BUDOU HODNOCENY ÚKOLY,KTERÉ DOSTÁVAJÍ DĚT DOMŮ? NAŠI UČITELE TO NECHTĚJÍ POSÍLAT..VIDĚT TO..DOSTANOU DĚTI VYSVĚDČENÍ?“

Váš pedagog: „Určitě je nutné, aby učitelé hodnotili úkoly, které žáci dělají doma, žáci musí dostávat zpětnou vazbu, jak si s úkoly poradili. Pokud to tak není, obraťte se na školu a požadujte hodnocení práce doma. Otázka vydávání vysvědčení bude ještě řešena.“