Chat

host

Váš pedagog

Záznam chatu z úterý 24. března 2020

vojta zajíc: „Co mám dělat než mi začne 5.tř.?Prosím odpovězte“

Váš pedagog: „Můžeš se dívat na výuku nižšího ročníku a opakovat si s nimi. Nebo si udělej úkol ze školy. Nebo si něco pěkného přečti.“

MV: „Prosím uveďte s dostatečným předstihem pomůcky, nutné pro dnešní vyučování. Zatím nic udeveného nevidím. Děkuji.“

Váš pedagog: „Potřebné pomůcky jsou uvedeny zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy“

Denis Beránek: „V tramvaji 4 lidé mluví česky 4 lidé mluví německy 4 lidé mluví anglicky jak je to možné ?“

Váš pedagog: „Tak zřejmě jsou to cizinci ;-)“

Vojtěch Malík: „Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Když chodím do 5. třídy, mám si opakovat učivo ze 4. třídy? Děkuji za odpověď.“

Váš pedagog: „No samozřejmě, opakovaní určitě neuškodí. Nebo si udělej úkoly ze školy.“

Denisa Lexová: „Proč se děti učí jen češtinu,matematiku a vlastivědu mohly by ste přidat výtvarku.“

Váš pedagog: „Výtvarné činnosti jsou součástí ostatních předmětů, nejvíce ve středu, kdy je vlastivěda a přírodověda.“

Marcus: „Dobrý den, můžu se zeptat, máte vyučování pouze pro 6. třídu? Děkuji a s pozdravem Marcus z Čes. Budějovic“

Váš pedagog: „Pro 2. stupeň takovéto vyučování není, ale odpoledne ČT vysílá vzdělávací pořady.“

Mirka: „Paní uč. Magda a Sandra jsou úplně nejlepší. Kéž by takových učitelů bylo více! Počítá ministerstvo s přípravou budoucích učitelů v duchu konstruktivismu na fakultách? Myslím, že by to prospělo dětem a celé naší společnosti.“

Váš pedagog: „Děkujeme, vyřídíme. Pedagogické fakulty zařazují do studijních programů i výuku konstruktivistických metod vzdělávání. Ale učitel by měl ovládat i jiné metody, které se ve školách používají.“

Jana: „Dobrý den, prosím, kdy dáváte k dispozici informaci k materiálům na výuku na příští den? Děkuji Hezký den Jana Ticháčková“

Váš pedagog: „Obvykle je to v průběhu předchozího dne.“

Alena: „Do kdy se budou nosit roušky?“

Váš pedagog: „Povinnost vycházet pouze s rouškami nebo s jinak zakrytými ústy a nosem skončí, až pomine vysoké riziko nákazy. Kdy to bude, to zatím nevíme, záleží na tom, jak se bude situace k epidemií nemoci vyvíjet.“

alžběta: „Od té doby se nám všem dařilo lépe. Je to věta dvojčlenná,jednočlenná nebo větný ekvivalent?“

Váš pedagog: „Doporučuji to probrat se učitelem nebo učitelkou ve škole.“

Jakub Vaněk: „Dobrý den je pravda že děti půjdou do školy v září.“

Váš pedagog: „Ta zatím přesně nelze stanovit. Záleží na tom, jak ministerstvo zdravotnictví posoudí epidemiologickou situaci v ČR.“

Matěj: „Jak vás napadlo natočit tento pořad?“

Váš pedagog: „Protože když jsou teď zavřené školy, tak učitelé, rodiče i děti potřebují pomoci, aby se jim doma lépe učilo, aby rodiče jednoduše našli radu, jak se ve škole učí.“

Kateřina Rašková: „Dobrý den, včera jsme netrpělivě čekali na vyjádření pana ministra školství, naše dcera by se ráda zúčastnila přijímaček na osmiletá gymnázia, ale pro všechny, kdo se bude ucházet o střední školu mi přijde nefér pouze jeden termín přijímaček. Pochopili jsme to správně, že se testovat bude, ale dítě bude mít jen jednu možnost? Co by se stalo v případě, že by děti nešly do školy vůbec? Moc děkuji za odpověď. K. Rašková“

Váš pedagog: „K otázce přijímacích zkoušek je podrobná informace zde http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/msmt-pripravilo-reseni-pro-prijimaci-zaverecne-a-maturitni. Případně se obraťte na informační linky zde: http://www.msmt.cz/faq-nejcastejsi-dotazy-k-aktualnim-opatrenim-ke-koronaviru.“

Stela Pulkrábová: „Proč se cvičí i tělocvik?“

Váš pedagog: „Protože pohyb je nezbytnou součástí života. Při učení má dítě méně pohybu, musí se protáhnout, aby to lépe myslelo.“

Látalová: „Dobrý den chci se zeptat ,některé děti v matematice jedou normální formou a některé Hajného metodu .otázka zní:když mi dcera přestupuje z druhé třídy do třetí ,ale na jinou školu nebude mít s tím problém?Teď se od první třídy učí Hajného metodu.dekuji za odpověď“

Váš pedagog: „Prvky metody výuky matematiky pana profesora Hejného používají i některé paní učitelky v pořadu UčíTelka. Pokud žák přejde na jinou školu, kde se používá jin metoda výuky, pak škola vytvoří podmínky pro to, aby se vyrovnaly podmínky vyplývající z rozdílnosti výuky na obou školách. To ale neplatí jen pro výuku matematiky, ale obecně. Časové uspořádání učiva na různých školách se může v určité míře lišit.“

Lukáš: „Dobrý den, potřeboval bych poradit s počítáním matematických rovnic. Děkuji za odpověď.“

Váš pedagog: „Podrobně poradit v rámci této odpovědi v chatu není možné. Požádejte o pomoc vyučující ve škole. Jistě dobře poradí.“

Ivica Másilková: „Dobrý den, prosím odevzdejte pozdrav paní učitelce Magdaleně Málkové. Moc se mi líbí Váš styl práce s dětmi jak v matematice, tak v angličtině. Angličtinu, kterou jste měla pro třeťáky sledovaly i moje holky prvňačka a druhačka a obě se naučily (mother, father...)Tímto způsobem se můžou učit všechny věkové kategorie. V matematice jsme dnes pracovaly místo kaštanů s fazolemi. Díky ukázku toho, jak s dětmi pracovat.“

Váš pedagog: „Velmi děkujeme, určitě vyřídíme. Je skvělé, že vysílání plní svůj cíl a je inspirací a pomocí pro rodiče.“

Karmila: „Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat kdo je dneska za sportovce?“

Váš pedagog: „Dnes je to Tomáš Kraus. Právě cvičíme.“

Viola Vavříková: „K 1. třídě - matematika. Prosím, doporučte používat na obrázcích pro děti běžná jména. Wayne mohl činit (zbytečné) potíže i rodičům, nechme ho do angličtiny :)“

Váš pedagog: „Děkujeme za názor. Na druhou stranu je dobré propojovat předměty. Život také nemáme rozdělený na matematiku, český jazyk, angličtinu a další předměty.“

Karmila: „Děkuji za odpověď . A mám ještě jeden dotaz "Máte matematiku pražského?,, Děkuji předem za odpověď.“

Váš pedagog: „Máte na mysli pravděpodobně tzv. Hejného matematiku. Prvky metody výuky matematiky pana profesora Hejného používají i některé paní učitelky v pořadu UčíTelka.“

V.V.: „Chápu Váš pohled, že svět není roztříděn.. Vycházím ale ze své zkušenosti asistenta: pořad sledují i děti integrované, ba i takoví rodiče, které zmíněná věc prostě vyruší. Myslete, prosím, i na ně. Nynější situace je pro ně ještě náročnější než pro dětí průměrné a chytré.“

Váš pedagog: „Děkuji za názor. Máte pravdu, že pro některé rodiče i děti to může být rušivé. Váš námět vyřídím.“

Moňa: „Doma máme želvu a jak jak tam bylo že želva je pomalejší nevím jestli to bylo v první nebo v druhé třídě No tak želva je rychlejší než slepice když chce“

Váš pedagog: „Ano, když chce, tak může být někdy i rychlejší. To je jako u lidí, když někdo opravdu chce, tak dokáže velké věci.“

Daniel: „Proč se cvičí ve čtyřech dětech, když doma takovou skupinu nikdo nemá?“

Váš pedagog: „Je to inspirace pro rodiče, cvičení není problém realizovat i s jedním dítětem.“

Věrka: „Dobrý den, chtěla jem poprosit u karaoke čtení 2 třídy zpomalit rychlost čtení. Děkujeme“

Váš pedagog: „Děkujeme na podnět.“

Matěj: „Jaky bude zitra sportovec?“

Váš pedagog: „Bude to pětibojař David Svoboda.“

Martina: „Mám dotaz kde si můžeme vytisknout pracovní listy z výuky“

Váš pedagog: „Pracovní materiály jsou zveřejněny zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy“

Laura: „Máme holčíčku ve 4.třítě potřebuje si zapakovat přírodovědu bude někdy?“

Váš pedagog: „Ano, přírodověda je vždy ve středu. A některá přírodovědná témata jsou občas zahrnuta i matematice a češtině.“

Adam Imrýšek: „Jak si můžeme stáhnout pomůcky“

Váš pedagog: „Přehled potřebných pomůcek a pracovních listů je zveřejněn zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy“

Jana: „Dobrý den, v kolik hodin prosím zveřejňujete informace k materiálům na další den? Děkuji“

Váš pedagog: „Jsou zveřejňovány odpoledne předchozí den.“

Honza: „Dobrý den, chodím do 6. Třídy a chtěl bych požádat, zda-li by nebylo možné udělat výuku i pro nás - šesťáky (respektive celý druhý stupeň ZŠ) Děkuji.“

Váš pedagog: „Pro 2. stupeň vysílá Česká televize odpoledne vzdělávací pořady.“

Markéta: „Dobrý den, můžete prosím napsat přesnou cestu, kde přesně najdeme pracovní listy, dekuji.“

Váš pedagog: „Je to zde https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy. Vždy je třeba zvolit konkrétní datum.“

Edita: „Dobrý den mohla bych se zeptat kde mohu najít materiály na středu, čtvrtek a pátek. Moc děkuji. Nashledanou“

Váš pedagog: „Materiály se zveřejňují odpoledne den předem zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy“

Lucie Pavlíková: „Mohli by stě pro pátou třídu vysvětlit dělení a násobení desetinnými čísly? Prosím“

Váš pedagog: „Práce s desetinnými čísly jistě přijde také na řadu. Zatím požádejte učitele ve škole, aby s tím pomohl.“

Tereza Lánská: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné děti naučit římské číslice a přidat hudební výchovu a výtvarnou výchovu aby se něco přiučili. Děkuji a přeji krásný den“

Váš pedagog: „Římské číslice jsou v plánu. Témata z hudební i výtvarné výchovy jsou součástí ostatních předmětů a přestávek.“

zdenek: „na webu není tento den“

Váš pedagog: „Je tam, https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/12772-rozvrh-a-materialy/?datum=24.3.2020“

L. Černá: „Dobrý den chtěla bych se zeptat zdali se bude odkládat matematický klokan nebo jestli pro tento školní rok vůbec nebude. Děkuji L. Černá“

Váš pedagog: „Na základě usnesení Bezpečnostní rady státu a mimořádného opatření vydaného Ministerstvem zdravotnictví k uzavření všech škol s platností od středy 11. 3. 2020 do odvolání z důvodu omezení šíření koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19) bylo konání letošního ročníku soutěže Matematický klokan v termínu 20. března 2020 zrušeno. Více informací zde: https://www.matematickyklokan.net/index.php.“

Terka: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se bude brát geometrie“

Váš pedagog: „Ano, geometrie bude součásti matematiky.“

Pavel: „První třída byla výborná, bylo vidět, že paní učitelka měla připravené i další úkoly, ale přizpůsobila to dětem, které tam měla. Děkujeme za možnost vrátit se k materiálům na webu. Těšíme se na příště. Pavel“

Váš pedagog: „Děkujeme, vyřídíme. Je skvělé pořad plní svůj účel.“

Katka: „Dobrý den, komunikují mezi s sebou učitelé jednotlivých ročníků návaznost a obsahy nebo jde o izolované hodiny a každý si učí, co chce? Děkuji za odpověď.“

Váš pedagog: „Učitelé mezi sebou komunikují, postupují podle společně připraveného plánu.“

D. Pokorná: „Dobrý den, kdy prosím začíná zápis do 1. třídy? Termín podávání přihlášky k základnímu vzdělávání začíná 1.4.2020 a posledním dnem je den vyhlášený školou jako den zápisu? Moc děkuji Pokorná“

Váš pedagog: „Zápisy probíhají v měsíci dubnu. Konkrétní termíny stanoví ředitel nebo ředitelka školy, konkrétní informace bývá na webu školy. Obecné informace k zápisu jsou zveřejněny zde: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/opatreni-k-zapisum-do-zs-pro-skolni-rok-2020-2021.“

Ivoš J.: „Právě se vysílá hodina pro páťáky a jsem velice rád, že paní učitelka vybrala zrovna odhad, protože mojemu synovi to většinou dělá problém a po pár minutách této hodiny mu konečně došlo, jak si to má představit. Za což moc děkuji!“

Váš pedagog: „Perfektní, děkujeme.“

Tereza Lánská: „To myslíte vážně? To se mají děti něco naučit, když mají počítat kalkulačkou? Předem děkuji za odpověď.“

Váš pedagog: „I dovednost práce s kalkulačkou patří k tomu, co se ve školách učí.“

Veronika: „Dobrý den. Všimla jsem si že se vyměnili děti a přidali se i učitelé. Takhle se to bude měnit každý týden?“

Váš pedagog: „Změny jsou postupné, děti se střídají podle toho, jak se mohou účastnit vysílání. Postupně se rozšiřuje i tým učitelů a učitelek. Věřte, že je to pro ně velmi náročné, připravovat se na přímé přenosy a vést televizní výuku.“

Kája: „Kdo bude zítra cvičit?“

Váš pedagog: „Bude to pětibojař David Svoboda.“

Andrea: „Dobrý den, kde seženu materiály, o kterých mluvila pí. uč. 5 třídy? Tuším, že mluvila o stránkách MŠMT, ale nemohu je najít“

Váš pedagog: „Jde to zde: https://nadalku.msmt.cz/cs, konkrétně pak zde: https://nadalku.msmt.cz/cs/vzdelavaci-zdroje/matematika“

Tereza: „Mám jeden takový dotaz když se při vyučování berou odhady na dny a týdny a minuty a tak podobně jestli někdo ve studiu dokáže odhadnout kolik mají tři týdny dnů . Já se pokouším na to přijít ale ještě mě nic nenapadlo . Jestli to třeba někdo netuší .“

Váš pedagog: „Tři týdny mají odhadem a přibližně tak 20 dnů ;-)“