07:00

Civilní automobily ministerstva vnitra rozváží od časných ranních hodin letáky, snažící se diskreditovat Václava Havla a vyvolat rozkol mezi stávkujícími studenty a Občanským fórem.

Václav Havel
prezident, dramatik

Václav Havel

* 5. 10. 1936

† 18. 12. 201108:00

Generální tajemník ÚV KSČ Karel Urbánek se schází s horníky kladenských dolů.

Karel Urbánek
politik

Karel Urbánek

* 22. 3. 1941


Karel Urbánek na Kladensku

Karel Urbánek na Kladensku

Televizní noviny, 27. 11. 1989


09:00

V Laterně magice zasedá akční skupina Občanského fóra (OF). Jednání řeší také negativní ohlasy na včerejší demonstraci na Letné.

Václav Havel navrhuje, aby OF vyhlásilo, že končí období velkých mítinků a začíná etapa politických jednání a přípravy transformačního programu. Na jednotlivých úsecích začnou pracovat odborné komise. Jejich činnost bude nadále koordinovat akční skupina a operativní záležitosti bude řešit krizový štáb OF.


10:00

Ministerstvo kultury ČSSR oznámilo, že s okamžitou platností jsou veřejnosti zpřístupněny filmy hrané, dokumentární a zpravodajské tvorby, které byly dosud v takzvaných trezorech, a knihy z fondů knihoven, podléhající zvláštnímu režimu.


10:30

Celostátní koordinační stávkový výbor vysokoškolských studentů oznámil, že studenti zůstávají ve stávce.

V prohlášení Proč? Proto! se uvádí, že některé jejich požadavky byly sice splněny, ale jiné jen částečně, nebo nedůsledně. Připomněli, že někteří zkompromitovaní funkcionáři zůstávají poslanci parlamentu, řešení otázky politických vězňů je nedostatečné, faktická moc strany ve státě přetrvává a možnost studentů ovlivnit složení vyšetřovací komise parlamentu k vyšetření událostí 17. listopadu je nulová.

Názor studenta na pokračování stávky

Názor studenta na pokračování stávky

Televizní noviny, 27. 11. 1989


11:00

Zasedá Krizový štáb OF za účasti ředitele Prognostického ústavu ČSAV Valtra Komárka. Rozhodl, že vznikne koordinační centrum OF, které bude vytvářet a udržovat stálé spojení se všemi místními středisky.

Valtr Komárek
ekonom, politik

Valtr Komárek

* 10. 8. 1930

† 16. 5. 201311:30

Krizový štáb navrhl ukončit stávkové hnutí, neboť původní požadavky OF byly zásadně splněny, nebo se plní. Stávku má nahradit trvalá stávková pohotovost.

Při jednáních s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem budou v případě nedohody OF a Verejnost proti nasiliu (VPN) požadovat demisi vlády.

Ladislav Adamec
politik

Ladislav Adamec

* 10. 9. 1926

† 14. 4. 200712:00

Začala dvouhodinová generální stávka. Podle prvních odhadů se jí účastní nejméně polovina všech pracujících v republice.

Generální stávka v republice

Generální stávka v republice

Z pořadu Jak šly dějiny – sametová revoluce z archivu České televize, 2004 (režie Aleš V. Poledne)


12:30

V Ostravě se pokusilo vedení dolů a sléváren zabránit dělníkům ve stávce a v účasti na demonstraci výhrůžkami o propuštění a dalších sankcích.


14:00

Generální stávka, kterou podpořilo podle průzkumu Ústavu pro výzkum veřejného mínění 75 procent občanů, skončila.

Její účastníci souhlasili s hlavními požadavky – ukončení mocenského monopolu KSČ a uspořádání svobodných voleb.

Mítinky se konaly ve všech větších městech a továrnách.


15:00

Vláda ČSSR odvolala Libora Batrlu z funkce ústředního ředitele ČST a jmenovala do ní svého tiskového mluvčího Miroslava Pavla.

Libor Batrla
bývalý ředitel ČST

Libor Batrla


Miroslav Pavel
bývalý ředitel ČST

Miroslav Pavel15:30

Programovými zásadami se veřejnosti představilo Demokratické fórum komunistů, které vzniklo jako „samostatný proud“ uvnitř KSČ, s cílem prosazovat „radikální demokratizaci strany“.


16:00

Na Václavském náměstí začíná sedmá manifestace OF, kterou moderuje Jiří Kantůrek.

Jiří Kantůrek
bývalý ředitel ČST

Jiří Kantůrek

* 13. 3. 1932

† 2. 7. 199816:30

Na manifestaci už zazněly projevy ústředního tajemníka ČSS J. Škody, zástupkyně ČSL I. Janků a místopředsedy městského výboru SSM J. Prádlera.

Promluvil také řadový komunista Evžen Průša, který přednesl usnesení nedělního celoměstského aktivu základních organizací KSČ v Praze a byl přijat pískáním a nesouhlasným skandováním: „Měli jste dost času!“

Projevy v rámci odpolední demonstrace na pražském Václavském náměstí

Projevy v rámci odpolední demonstrace na pražském Václavském náměstí

Z pořadu Jak šly dějiny – sametová revoluce z archivu České televize, 2004 (režie Aleš V. Poledne)


17:00

Slovenský herec Ladislav Chudík na demonstraci oznámil, že VPN předala v neděli prvnímu místopředsedovi vlády SSR své požadavky: Odstranění článku o vedoucí úloze KSČ z ústavy a příprava svobodných voleb.

Se stanoviskem OF vystoupil Václav Klaus. Uvedl, že o dalším postupu rozhodne zítřejší jednání OF a VPN s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem, a vyzval k ukončení stávky.

Bouřlivými ovacemi bylo doprovázeno vystoupení ředitele Prognostického ústavu ČSAV Valtra Komárka.

Herci divadla na Vinohradech Jiřina Jirásková, Jana Štěpánková, Ota Sklenčka a Viktor Preiss oznámili, že delegace stávkového výboru divadel odevzdala prezidentu republiky dopis s návrhem na jmenování Valtra Komárka předsedou federální vlády.


17:45

Moderátor Jan Kantůrek ujistil veřejnost, že OF povede jejím jménem složitá jednání s předsedou federální vlády, při nichž se neuchýlí k žádným kompromisům. Oznámil, že zítra se již manifestace nebude konat, bude-li to však nutné, začne OF mítinky opět svolávat.

Na závěr mítinku zpívá Marta Kubišová československou státní hymnu.


19:30

V Laterně magice začíná tisková konference KC OF. Účastníci: V. Malý, R. Klímová, J. Dienstbier, V. Klaus, V. Komárek, zástupci dělníků A. Vančura a P. Miller a zástupce studentů I. Chaun.


20:00

Jiří Dienstbier uvedl, že generální stávka zaznamenala jednoznačný úspěch v celé republice. Byla „neformálním referendem o nadekretované vedoucí roli komunistické strany, které vyznělo jednoznačně.“ Stávka také nastolila požadavek svobodných voleb.

Dále oznámil, že OF navrhlo ukončit dnešním dnem celostátní stávkové hnutí, protože požadavky OF jsou z části plněny: „Budeme se při tom opírat o stávkovou pohotovost. Tak, jak dokážeme dnes stávku ukončit, tak ji budeme moci znovu zahájit v případě, že by se tyto požadavky neplnily. Proto doporučujeme, aby se stávkové výbory na všech úrovních proměnily v Občanská fóra. Jednání s vládou bude pokračovat zítra v 11 hodin.“

Jiří Dienstbier
politik a novinář

Jiří Dienstbier

* 20. 4. 1937

† 8. 1. 201121:00

Václav Havel převzal v Národním divadle Cenu německých knihkupců za rok 1989.