11:30

Lidé se v Praze scházejí kolem sochy sv. Václava. Jsou příslušníky Veřejné bezpečnosti celkem bez problémů vytlačeni od sochy na přilehlé chodníky.


14:00

Veřejné bezpečnosti se už nedaří vytlačit dav z náměstí. Shromáždilo se několik tisíc, převážně mladých lidí. Dochází k prvním ostrým střetům s VB a členy Lidových milicí.


16:00

Na Václavském náměstí se srotila větší skupina osob pokoušející se zabránit předvedení občana, kterého vedli celkem čtyři příslušníci VB na oddělení Krakovská.

V krátké době dosáhl počet protestujících lidí 1 až 2 tisíců. VB reagovala odklonem autobusové dopravy z Václavského náměstí, zřejmě z toho důvodu, aby ztížila dojezd předpokládaných demonstrantů, jejichž počet mezitím narostl odhadem na 4 až 5 tisíc.

Výzva k opuštění náměstí

Výzva k opuštění náměstí

Začátek konce, 1999


17:00

Na nejrůznějších místech Prahy vyrůstají barikády. Bezpečnost používá k potlačení demonstrantů slzný plyn a obušky, demonstranti na to odpovídají dlažebními kostkami.

Bojuje se na Václavském náměstí i v okolních ulicích.


18:00

Pořádkové síly sice vyklidily Václavské náměstí, ale demonstranti se přesunuli do ulic 28. října a Na příkopě, posléze se shromáždili v prostoru proluky Myslbek, u kavárny Moskva, v Havířské ulici, na Ovocném trhu a částečně i v přilehlých ulicích Starého města.

Intenzita srážek je stále prudší, nabyly podoby pouličních bojů.


18:00

V Liberci se asi 300 až 400 mladých lidí sešlo u pomníčků občanů zastřelených 21. srpna 1968.


18:30

Před budovou Dětského domu vyrostla ze dřeva první barikáda, která byla zapálena, podobné barikády byly postaveny v Rytířské ulici, rozhořel se oheň v kavárně Moskva.


19:00

Bezpečnostní síly situaci nezvládají, barikády vyrůstají na řadě míst – například na Jungmannově náměstí, nebo v Perlové ulici. Do centra jsou stahovány posily, především jednotky Lidových milic, vyzbrojené střelnými zbraněmi.


21:10

V centru Prahy pořádkové síly použily střelné zbraně, což se neobešlo bez obětí. Zahynuli František Kohout, narozený 7. 4. 1951 a Vladimír Kruba, narozený 12. 5. 1950. Oba byli postřeleni nedaleko Prašné brány. Smrtící rány padly, s největší pravděpodobností, z korby nákladního automobilu Praga V3S, převážejícího příslušníky LM.