Pomoc lehká jako pírko

Klikněte pro větší obrázekNa první povrchní pohled nám může připadat zvláštní, že Česká televize vysílá již po jednadvacáté pořad Pomozte dětem. Vždyť žijeme ve světě, který se jinak řítí vpřed tak neuvěřitelnou rychlostí, že opravdu jen velmi málo věcí zůstává beze změny a zdá se, že se lidstvo skoro bezhlavě o překot hrne do nového přetechnizovaného světa. Některé generace se s novinkami smiřují tu lépe, tu hůře, ale nejsnadněji do tohoto nového světa bezesporu vrůstají děti. Všechny inovace vnímají naprosto samozřejmě, jako běžnou součást jejich bytí. Logicky bychom tedy mohli očekávat, že se svým rodičům i prarodičům budou myšlenkově rychle vzdalovat a že si budou rozumět jen se svými vrstevníky, kteří jsou technologicky stejně zdatní a naučení komunikovat pomocí stejných pomůcek, aplikací či virtuálních sociálních sítí.

Klikněte pro větší obrázekJenže pravda je přeci jen trochu jiná. Kolem nás totiž nevyrůstají žádní kyborgové nebo odosobnění humanoidé. Navzdory veškerému vědeckému pokroku a změnám kolem nás jsou to stále prostě jen děti, které si chtějí hrát, pomazlit se, přečíst pohádku před spaním a občas pofoukat rozbité koleno. Pořád platí, že potřebují naši lásku, ochranu a pomoc, aby si mohly užít bezstarostné dětství, na které budou vždy rády vzpomínat. Neboť to, že zvládají zcela přirozeně ovládat počítač nebo mobil, ještě neznamená, že si umí a dovedou se vším pomoci samy. A to je pro nás všechny stále nejen obrovský dar, ale též velký závazek. Skutečnost, že jim smíme, ale také musíme pomáhat. Zejména, když některé z nich potřebují z nejrůznějších důvodů mnohem více podpory, než jim jejich nejbližší mohou dát. Ať již kvůli nemoci, chudobě, nebo prostě proto, že své nejbližší jednoduše nemají.

Pro takové děti se tak trochu stáváme jejich rodiči i my všichni ostatní dospělí. Společně nesmíme dopustit, aby se ta méně šťastná lidská mláďata musela trápit víc, než je v jejich věku nezbytně nutné. Odeberme jim proto starosti, které jim nepřísluší, však si jich v dospělosti užijí dost a dost, a ponechme jim ty „zásadní“ dětské problémy. Vždyť musí řešit výpravy za dobrodružstvím, vymýšlet nové hry, snít o nových hračkách nebo domácích mazlíčcích a učit se, jak vycházet s kamarády i dospělými. Rozhodně by se neměly trápit otázkami, kde vzít peníze na svačinu a sešit, nebo jak se na vozíku dostat do školy, či si lámat hlavičku nad tím, jak se postarat o nemocnou sestřičku.

Pomáháme víc než 20 let

Pomáháme víc než 20 let

Způsobů, jak takovým dětem pomoci, je samozřejmě celá řada a zdaleka to není jen o penězích. Můžete se například osobně zapojit do mnoha aktivit a přidat se k lidem, kteří se na pomoc znevýhodněným a ohroženým dětem zaměřují. Pokud byste se k nim rádi připojili, můžete kontaktovat i charitativní sbírku Pomozte dětem, kde vám rádi poradí. Ne každý má ale čas a možnosti, které by mu dovolili pomáhat osobně. V takovém případě můžete spolu s naším kuřetem přispět prostřednictvím finanční sbírky, kterou právě pod názvem Pomozte dětem každoročně, za podpory České televize, pořádá Nadace rozvoje občanské společnosti. Nadace vám pečlivě předvybrala 50 projektů, ze kterých si můžete zvolit ten, který je vašemu srdci nejbližší. Podívejte se na jejich přehled a určitě vás některý z nich osloví. Na samotný pořad Pomozte dětem se tak budete moci dívat nejen proto, že vás bude bavit, ale i pro ten příjemný pocit, že každé poděkování za pomoc bude mířit i k vám domů. Přesněji do vašeho srdce. Nechcete si ten zážitek vyzkoušet?