Chceme pochopit významnost uplynulých třiceti let, říká scenárista Jefim Fištejn

Jak k třiceti letům svobody v dokumentu přistupujete?

Film není jen faktografická prezentace událostí posledních třiceti let. Je to pokus zobecnit a pochopit, čím těch třicet let bylo významných a jaký závěr můžeme z tohoto nejednoznačného období udělat. Každý z nás by jistě řekl, že ty tři dekády byly neuvěřitelně prospěšné pro společnost jako celek, ale asi bychom se neshodli v čem přesně.

Jakým způsobem jste pracovali?

Nesoustředili jsme se jen na samotné okamžiky, které znamenaly nějaký závažný společenský posun, jako privatizace, lustrace, restituce, opoziční smlouva a tak dále. Zaměřili jsme se také na to, jaké měly tyto záležitosti dopady do hloubky a to skrz pečlivě vybrané respondenty.

Byli pro Vás některé odpovědi respondentů vyloženě překvapující?

Byli jsme mnohokrát překvapeni, například postojem k prezidentovi Václavu Havlovi. Od některých lidí jsme očekávali absolutně kladné hodnocení jeho role, které nepřišlo, a obráceně.

Co bylo na přípravě scénáře tohoto dokumentu nejtěžší?

Nejtěžší byla rovnováha časové osy, na které se tento dokument odehrává. Protože v prvních deseti letech se dějinotvorných událostí odehrálo velmi mnoho. V těch dalších dvaceti už to na ně tak bohaté nebylo a bylo tedy podstatně těžší vybrat a vyhodnotit, čím se budeme zabývat.

Není pro Vás těžké se rozhodnout, kde udělat pomyslnou tečku vzhledem k událostem letošního roku včetně například demonstrace na Letné?

Situaci by nám to zkomplikovalo velmi zásadně, kdyby v důsledku těch událostí došlo k zásadnímu obratu. Dosud k tomu ovšem nedošlo.