Ztratili vlast a milovanou krajinu. Tramping je však o přírodě, svobodě a společenství a to lze najít i na opačném konci světa.
Režie: Václav Křístek. Scénář: Fedor Skotal.
Čeští a slovenští trampové v Austrálii

Štáb české televize uzavřel volný triptych tří dokumentárních počinů ke 100. výročí českého trampingu hodinovým dokumentem o českých a slovenských trampech v Austrálii.

Jeho tvůrci se vešli se zvláštní dávkou štěstí do termínu od konce února do začátku března 2020 mezi doznívající požáry a začínající pandemii Covid-19 – v Česku byl vyhlášen výjimečný stav tři dny po příletu štábu.

Austrálie zažila dvě mocné vlny přistěhovalců z tehdejšího Československa – po únoru 1948 a po srpnu 1968. Tyto dva přílivy spolu nesplynuly – poúnoroví exulanti vyčítali těm posrpnovým, že jsou nasáklí socialismem, což do jisté míry mohla být pravda. Početnou skupinu v posrpnové emigraci tvořili právě trampové. Hledali se v té obrovské a málo osídlené zemi, tvořili komunity, z nichž nejsilnější dosud jsou v Sydney a Melbourne. Vykonávali často exotická povolání – byli zlatokopy, hledači drahokamů, námořníky, zajímali se o domorodou kulturu, Sam Koláček v Gosfordu vybudoval farmu na chov ústřic… Vydávali tematický časopis Tulák a v průběhu let uspořádali na padesát australských a tři světové potlachy. Jejich osudy jsou často mimořádné, ale v tomto příběhu vystupují spíše jako kolektivní hrdina. Lidé, kteří opustili svou vlast, a na rozdíl od emigrace do jiných zemí, našli – jak sami říkají – skutečný domov v Austrálii.

Štáb České televize putoval v časově nabitém programu s doprovodem krajanů ze Sydney přes Sněžné hory a legendární Sněžnou řeku, buš kolem Dalget a Bombaly, do zlatokopeckého Ballaratu a do Melbourne.

Napište nám