Jiří Dvořák a Ondřej Brousek v hlavních rolích slavné hry P. Shaffera, která se ve své jevištní podobě u nás poprvé dostává na obrazovku. V inscenaci Divadla na Vinohradech dále hrají: I. Uhlířová, M. Novotný, L. Veselý, V. Svoboda, M. Holý, D. Bambas a další. Divadelní režie M. Čičvák. Televizní režie R. Prorok

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hru Amadeus o střetu geniálního a průměrného tvůrce napsal anglický dramatik Peter Shaffer v roce 1979. Využil v ní legendu, kterou svého času vymyslel Puškin a která líčí Salieriho jako Mozartova vraha. Hra se okamžitě stala bestsellerem a uvedla ji spousta českých divadel. Jako první u nás Divadlo J. K. Tyla v Plzni 11. 5. 1982 v režii Oty Ševčíka. Amadea tehdy hrál skvěle Antonín Procházka. Navzdory tomu, že Shafferův text není životopisnou hrou a s některými fakty nakládá velmi volně, jeho text inspiroval tvůrce k řadě vynikajících inscenací v Čechách i na Slovensku. Bohužel, žádnou z nich se nám nikdy nepodařilo natočit, protože vysílací práva byla zakoupena pro film Miloše Formana z roku 1984, který jak známo byl ověnčen osmi Oscary.

Vinohradská inscenace Martina Čičváka z roku 2014 je pravým hereckým koncertem. Jiří Dvořák v něm dospěl ke skutečnému mistrovství, kdy je divák stržen příběhem, a přitom si neustále uvědomuje hloubku a sugestivnost jeho výkonu. Ideálního představitele našel Amadeus v Ondřejovi Brouskovi, který kromě spontánního hereckého projevu ještě výborně hraje na klavír, a tak vytváří mimořádně věrohodnou postavu. Kombinace, která se hned tak nenajde.

Za to, že vám můžeme tuto znamenitou inscenaci nabídnout, patří velký dík panu Formanovi a producentu jeho filmu panu Asplandovi. Představení vysíláme přesně v den, kdy se v Divadle na Vinohradech hraje Amadeus naposledy, aby po létech uvolnil místo zase dalším premiérám.

Ondřej Brousek
herec, hudebník a skladatel

Ondřej Brousek

* 28. 3. 1981


* 4. 2. 1967


Stopáž146 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrFilm