Host: Petr Váša. Týden: Vendula Chalánková/ činohra Milenci nebes. Fenomén: soudobá opera. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Těžko zařaditelný, svým pojetím hudby, slova a estetiky jedinečný. Někdy připomínající šamana jindy rockovou hvězdu. Petr Váša byl zjevením na hudebních pódiích už v osmdesátých letech. Patřil k hudebním formacím Uzené koleno, Jasná páka, Z kopce nebo Ošklid. Vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Studium sice dokončil, jeho skupina Z kopce, ale musela kvůli písni Nuda, která měla závadný ideologický text „všude dobře, nejhůř doma,“ s vystupováním přestat.

Od devadesátých let stále zdokonaluje svůj umělecký projekt fyzického básnictví.

Národní divadlo Brno odstartovalo novou sezónu romantickým příběhem Milenci nebes v režii Mariána Amslera. Příběhu o herecké bídě i slávě nastavili zrcadlo dva divadelní kritici – Lubomír Mareček a Jana Soukupová. V Brně zmizela část starého areálu Zbrojovky a spolu s ním přišli o ateliéry mladí umělci, mezi nimi například Vendula Chalánková.

Opera – nejvyšší a nejsložitější jevištní forma, jež nabízí obrovskou škálu emocí. Vystačí si v 21. století s více či méně odvážnými interpretacemi klasických děl? Nebo by měla vznikat díla psaná novým operním jazykem? Otázkou je, jestli je na takovou operu připraven divák, který často nevstřebal takové autory jako je Leoš Janáček a považuje jeho hudbu za příliš moderní, či dokonce kakofonickou. O tom všem si budeme povídat s dnešními hosty – operním kritikem Borisem Klepalem a dirigentem Pavlem Šnajdrem, ale ještě předtím se vypravíme do Brna, kde právě probíhá festival Janáček Brno 2018.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD