Beethovenův 1. klavírní koncert C dur

Norský pianista Leif Ove Andsnes hraje a diriguje Mahlerův komorní orchestr ve Dvořákově síni pražského Rudolfina (2015). Režie Phil Grabsky

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Cenami ověšený filmový režisér Phil Grabsky je světově proslulý ztvárněním některých nejvýznamnějších a nejoslnivějších uměleckých počinů na velkém filmovém plátně. Proslavil se také svým hledačstvím v oblasti dokumentů o vážné hudbě. Nyní se vrací – prostřednictvím kamer a mikrofonů – do světa klasické hudby s projektem Concerto – A Beethoven Journey (Koncert – cesta za Beethovenem).

Grabsky se svým štábem Seventh Art filmoval přes čtyři roky předního koncertního pianistu z Norska – Leifa Ove Andsnese, žáka českého pianisty a emigranta Jiřího Hlinky, při jeho snaze porozumět a dokonale interpretovat jeden z největších cyklů klavírní literatury, který byl kdy zkomponován. Je to pět Beethovenových klavírních koncertů. Vy z nich uslyšíte a uvidíte tři, které se natáčely v pražském Rudolfinu. Není bez zajímavosti, že Andsnes hraje sólový part a zároveň od nástroje diriguje. Provedení tří koncertantních skladeb navazuje na úvodní dokument Cesta za Beethovenovými koncerty, kde je vysvětlena geneze tohoto projektu.

První klavírní koncert C dur, opus 15, s podtitulem „Babette“, patří mezi Beethovenovy kompozice vyrůstající z virtuózní konvence doby. Vznikl v roce 1795. Stejně jako v koncertech Mozartových, i v prvních koncertech Beethovenových, pozorujeme způsob úsporného, semknutého a zvukově nenásilného orchestrálního partu, který ustupuje diskrétně do pozadí před rozvíjejícími se klavírními sóly. Tento Beethovenův klavírní koncert je pro nás památný tím, že zazněl za skladatelova pražského pobytu v roce 1798 v autorově provedení.

Originální názevBeethoven 1st Piano Concerto in C major (Opus 15)
Stopáž34 minut
Rok výroby 2015
 T HD
ŽánrHudba