… skladatele, od jehož smrti uplyne v těchto dnech 20 let. Jeho melodie zpívají Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Helena Vondráčková a Karel Gott

Obsah dílu

Přehrát vše

Český hudební skladatel, hudební dramaturg a producent, zakladatel tria Golden Kids Bohuslav Ondráček, od jehož úmrtí uplyne 7. června již 20 let, se narodil v roce 1932 v Pardubicích. Po maturitě na reálném gymnáziu studoval na Akademii múzických umění skladbu. Poté pracoval v osvětových institucích a působil jako hudebník v amatérských orchestrech, byl výborný klavírista. V roce 1963 vystupoval v pardubickém divadélku Stop a začal se prosazovat jako hudební skladatel. O rok později přešel do plzeňského divadélka Alfa. Od roku 1965 působil jako hudební dramaturg v pražském divadle Rokoko. Z největších hitů jeho kariéry můžeme jmenovat Hej, pane Zajíci (Kubišová a Vondráčková), Lampa (Kubišová), My to spolu táhnem dál (Neckář), Oh, Baby, Baby (Kubišová a Vondráčková), Pojď se mnou, lásko má (Matuška), Rekviem (Pilarová) nebo Tvá malá Jane (Vondráčková).

Zkomponoval také hudbu k rockové opeře Titanic a k jednomu z prvních českých muzikálů Gentlemani, který byl uveden v Hudebním divadle v Karlíně na konci šedesátých let minulého století.

Ondráček byl jedním z hlavních protagonistů české populární hudby. Objevoval nové talenty, například Martu Kubišovou a Václava Neckáře. Realizoval originální projekty: založil a v letech 1968–1970 umělecky vedl trio nazvané Golden Kids (Kubišová, Vondráčková, Neckář) a prosadil se umělecky i v zahraničí. Stal se prvním českým producentem v pravém slova smyslu a v Supraphonu produkoval desky vlastní Bob-Serie.

V 70. letech se dostal do potíží s normalizačními politiky, což pro něj znamenalo výrazné utlumení profesní kariéry a likvidaci jeho produkčního systému. Zemřel v Praze ve věku 65 let.

Stopáž49 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba