Jeden z našich nejlepších vrcholových cyklistů musel čelit obvinění z dopingu bez jediného přímého důkazu. Připravili M. Kosová a J. Střecha

Roman Kreuziger se narodil 6. května 1986 v Moravské Třebové, jako cyklista začínal v Plzni. Talent zdědil po svém otci, špičkovém cyklistovi Romanu Kreuzigerovi starším, který na svého syna-cyklistu dlouho dohlížel a po jeho triumfu na juniorském Mistrovství světa v roce 2004 jej odvezl do Itálie, kde se začala odvíjet jeho cyklistická kariéra na evropské úrovni.

V roce 2013 se Roman Kreuziger stal nejúspěšnějším českým cyklistou všech dob. Dojel Tour de France na pátém místě a ve vzduchu se vznášela otázka, jestli v roce 2014 dokáže ještě víc. Vystoupí v celkové klasifikaci nejprestižnějšího závodu světa jako první Čech až na stupně vítězů? Odpověď nepřišla, neboť příští Tour de France Roman nejel. Místo závodění vstoupil do své třinácté komnaty: bránil se nařčení z dopingu.

Slovo nařčení je na místě. Několika lékařským expertům přišly tři roky staré výsledky jeho krevních rozborů podezřelé. To stačilo, aby Mezinárodní cyklistická unie vznesla své obvinění a zakázala Romanovi závodit. Přitom žádná z naměřených hodnot nepřekračovala stanovené limity a řada zahraničních lékařských kapacit nepovažovala anomálie Romanových krevních hodnot za důsledek dopingu.

V současném vrcholovém sportu platí presumpce viny a přímý důkaz se nežádá. Civilní soud by takový případ odmítl, ale podle sportovních pravidel i podezření může být důvodem k disciplinárnímu řízení a dokonce k likvidačním sankcím. Romanovi hrozilo zastavení činnosti na několik let a pokuta přes 20 milionů korun. A také ztráta dobrého jména.

Podporován manželkou Míšou a svým otcem, bývalým cyklistickým šampionem, se rozhodl bojovat za očištění svého jména a bránit se nařčení z dopingu všemi dostupnými prostředky. Podstoupil test na detektoru lži, oslovil mezinárodní odborníky, objel světové kliniky… Český olympijský výbor jeho obhajobu akceptoval. Díky tomu se mohl dočasně vrátit do mezinárodního pelotonu, ale rozhodující slovo měl mít Mezinárodní sportovní soud v Lausanne. Několik dní před plánovaným zahájením líčení však Mezinárodní cyklistická unie své obvinění stáhla. Bez vysvětlení a bez jediného slova omluvy.

Přestože boj o čest nebyl marný, pachuť po nepříjemné zkušenosti dlouho zůstává. Důležité však je, že Roman může dál závodit a neztrácí naději ve své síly.

Videobonus: Roman Kreuziger

Videobonus: Roman Kreuziger

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD
ŽánrDokument