Známý autor přírodovědných filmů, který se jako první potopil bez ochranné klece ke žralokovi bílému, se mnohokrát setkal se smrtí. Připravili: Š. Volemanová, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Steve Lichtag absolvoval Konzervatoř v Brně. Působil jako divadelní herec, účinkoval v televizních seriálech a v českých filmech. Jeho původní jméno je Zdeněk Loveček. Jméno si nechal změnit za svého života v USA. Je prezidentem nadace Crystal Planet, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Rovněž je autorem mnoha environmentálních projektů a přírodovědných filmů.

Steve Loveček Lichtag působí jako extrovert a rozevlátý bohém. Jeho život se zdá být naplněním bezstarostného amerického snu. Vždy byl úspěšný ve všem, na co sáhl – vystudoval herectví, byl velmi úspěšným motocyklovým závodníkem, po emigraci do Ameriky se stává světoznámým dokumentaristou přírodovědných filmů. Zároveň byl také prvním z těch, kteří se potopili bez ochranné klece ke žralokovi bílému, což je pro člověka jeden z nejnebezpečnějších žraloků.

Bezstarostnost je ale jen vnější projev. Pod touto slupkou je Steve Lichtag velmi zranitelný, v životě zažil několik zlomů, které ho ovlivnily. Prvním zlomovým okamžikem byla tragická smrt jeho bratra, který byl zavražděn v pouhých 27 letech. Od té doby trpí Steve Lichtag panickou hrůzu ze setkání se smrtí. Musel odejít z jeho pohřbu, na hřbitov, do kostela už nevkročil nikdy, má strach, který nezvládá. Neví dodnes, kde má hrob ani jeho otec, ani bratr.

Násilná smrt jeho bratra i pocit nesvobody byl jeden z důvodů, který ho koncem 70. let odvedl pryč z naší země. Složitě emigroval a nakonec se dostal do Ameriky. Živil se všemožně, vystřídal řadu zaměstnání a pak se stal potápěčem, lovcem. Své pravé povolání objevil, když začal pod vodou natáčet přírodovědné filmy. Při tom se často dostával do nebezpečí života.

Smrt se ho dotkla i v roce 2007, kdy mu byl diagnostikován nádor v hlavě ve velmi pokročilém stadiu. Věděl, že mu jde o zrak, o funkčnost mozku a jeho jednotlivých center, o život. To vše v rozporu s tím, že ve svém životě vyhledává adrenalinové zážitky a neustále se znovu a znovu pouští „do křížku“ se smrtí.

Průvodkyní jeho 13. komnatou je Šárka Kubelková-Volemanová.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrDokument